U okviru projekta "Neizgovoreni glasovi", u banjalučkom Domu omladine, 27. avgusta održaće se predstava koju priprema osam mladih amaterskih glumaca iz Banjaluke, Mostara, Zrenjanina i Skoplja. Ovom predstavom žele da otvoreno progovore o predrasudama, nasilju i svim slabostima društva koje nisu kreirali i protiv čijih negativnih vrijednosti podižu glas.
Rade Kostić, amaterski glumac pozorišta DIS iz Banjaluke, kaže da ova predstava ruši predrasude jer glumci u njoj govore o svojim iskustvima, naslijeđu, odgoju i nametnutim društvenim okolnostima, u želji da grade kulturu mira, a ne kulturu mržnje i podjela.
"Prvo je uočavanje predrasuda, kasnije se suočavamo s tim predrasudama. Cilj predstave je da se publika pobudi na to da prepozna svoje predrasude da bi mogla da ih riješi", ističe Kostić.
Za Sabahudina Balavca iz Mostarskog pozorišta mladih ova predstava, prije svega, govori o nametnutim načinima razmišljanja koji mlade sprečavaju da se riješe nasljeđa prošlosti.
"Dosta mladih, zbog tih stereotipova i predrasuda, ne može si priuštiti ovako nešto, da neko određeno vrijeme živi, radi i funkcioniše sa ljudima druge vjere, druge nacionalnosti, iz drugih država. I to je jedna od većih predrasuda u Mostaru", navodi Balavac.
'Kultura mira a ne rata'
Neda Kovač, glumica Omladinskog pozorišta Cekom iz Zrenjanina, ističe da mlade na Balkanu mnogo više toga spaja nego što ih razdvaja i to je poruka koju žele da prenesu.
"Mislim da je glavna poruka ove predstave da ostavimo uopšte tu prošlost iza nas. Mi prosto želimo da se povežemo, da živimo zajedno, normalno. Mislim da je to nešto najprirodnije među nama", riječi su Nede Kovač.
Sead Đulić, direktor Mostarskog teatra mladih, tvrdi da je ova predstava proizvod anketa koje su rađene među stotinama mladih ljudi u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Makedoniji, u kojima su govorili o svojim predrasudama, tajnama i ličnim strahovima. U svemu tome mladi su, kako kaže, poslali jednu jasnu poruku.
"Ta priča o pomirenju, njima je davno prošlo vrijeme. Oni se nisu ni svađali. Oni žele da govore o kulturi mira, a ne da žive u kulturi rata. Mi koji ih vodimo, roditelji i ostali, treba to da shvatimo", ukazuje Đulić.
Nakon Banjaluke predstava će biti odigrana u Mostaru, Zrenjaninu, Nišu i Skoplju, a u zavisnosti od prijema kod publike razmišljaće i o učešću na regionalnim teatarskim festivalima.
Facebook Forum