Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti u Srbiji Milan Marinović izjavio je da je uočeno veliko nepoznavanje prava zaštite podataka o ličnosti, kako među građanima, tako i među onima koji obrađuju podatke o ličnosti.
"Za efikasniju zaštitu ovog prava neophodno je jačanje kapaciteta poverenika“, izjavio je Marinović u petak, 28, januara, na obeležavanju Dana zaštite podataka o ličnosti.
Upozorio je na opasnosti po zaštitu podataka o ličnosti koje donosi ubrzani tehnološki napredak praćen digitalizacijom i razvojem veštačke inteligencije.
On je ocenio da je život u modernom svetu, kada se gleda oblast zaštite podataka, postao ono što je nekada bila naučna fantastika i uporedio ga sa knjigom Džordža Orvela "1984".
"Došli smo do toga da živimo život iz nekadašnje naučne fantastike, gde je fantastika postala realnost. Da živimo život u okruženju 'Velikog brata', da živimo život ubrzane digitalizacije, razvoja veštačke inteligencije, robotizacije i sličnog", rekao je Marinović.
Direktorka misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u Srbiji Suzan Fric navela je je da su zaštita podataka i privatnost danas postali važniji nego ikad.
"Državne institucije moraju da sprovode Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, ali građani takođe moraju da razumeju svoja prava i da znaju koji podaci se prikupljaju, kako se prikupljaju i čuvaju, zašto su podaci potrebni i kakva su prava građana kada je u pitanju obrada tih podataka", rekla je Fric.
Šef misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Srbiji Jan Bratu ocenio je da Srbija ima određene napretke i pozdravio to što je Vlada Srbije intenzivirala rad na zaštiti podataka.
"Poštovanje ljudskih prava je preduslov za bezbednost na svim nivoima građana i uključuje pravo na zaštitu ličnih podataka", kazao je.
Bratu je naveo da je Zakon o zaštiti podataka o ličnosti čvrst temelj, ali da nije i ne treba da bude viđen kao krajnji domet u zaštiti podataka građana.