Dostupni linkovi

Tadić: Neću odustati od traganja za krivcima


Zvaničnici na ukopu 775 žrtava genocida u Srebrenici, 11. jul 2010. Foto: Midhat Poturović
Zvaničnici na ukopu 775 žrtava genocida u Srebrenici, 11. jul 2010. Foto: Midhat Poturović
Oko 50 hiljada članova porodica žrtava, prijatelja, rodbine, građana iz mnogih bh. gradova i iz inostranstva, prisustvovalo je zajedničkoj dženazi koja je obavljena za 775 žrtava genocida Srebrenice na petnaestu godišnjicu genocida.

Među zvanicama bili su predsjednici i premijeri nekoliko zemalja regiona i svijeta, kao i predstavnici ambasada u BiH.

Dolazak Borisa Tadića, predsjednika Republike Srbije, propraćen je zvižducima.

„Ovo je tragedija za bošnjački narod i za sve narode koji žive na tlu bivše Jugoslavije. Ova tragedija ne može da se zaboravi, ali da bi se na neki način umirili oni koji su ostali iza žrtava, potrebno je pronaći sve one koji su krivi i osuditi sve koji su krivi. Ja, kao predsednik Srbije, nikada neću odustati od traganja za preostalim krivcima. Tu pre svega mislim na Ratka Mladića. Tada ću smatrati da sam dovršio jedan deo svog posla. Nakon toga potrebno je da narodi pruže ruku jedni drugima i da nastavimo da živimo kao ljudi, kao što smo i nekad živeli,“
rekao je Tadić u obraćanju novinarima.

Željko Komšić
, član Predsjedništva BiH, smatra da je Tadić dobrodošao u Srebrenicu.

„Gospodin Tadić je definitivno dobrodošao u Bosnu i Hercegovinu, ali mislim da bi Ratko Mladić još bolje dobrodošao, bar u Hagu ili nekom domaćem zatvoru,“ kazao je Komšić.

Najoštrije kazniti počinioce


Boris Tadić i ostali zvaničnici na ukopu 775 žrtava genocida u Srebrenici, 11. jul 2010. Foto: Midhat Poturović
U ime Vlade Republike Hrvatske, u Potočarima je bio prisutan Gordan Jandroković, ministar vanjskih poslova.

„Da, danas obilježavamo 15 godina od tog strašnog zločina, od genocida počinjenog u ime jedne sulude ideje o etnički čistoj Velikoj Srbiji. U prvom redu želim izraziti sućut za sve žrtve, suosjećanje sa obiteljima ubijenih i nestalih ljudi. Dobro znamo da smo mi u Hrvatskoj posebno osjetljivi na to, zbog zločina koji su počinjeni u Vukovaru, Škabrnji i drugim selima i gradovima u Republici Hrvatskoj. Poruka koja mora biti odaslana s ovoga mjesta je da se takav zločin više nikada ne smije ponoviti. Svi oni koji su sudjelovali u organizaciji tog zločina, svi oni koji su ga počinili, trebaju biti privedeni pravdi i najoštrije kažnjeni, kako bismo mogli otvoriti jednu novu stranicu u suradnji na prostoru jugoistočne Evrope,“
poručio je Jandroković.

I ovog puta podršku majkama Srebrenice dalo je 70 članova udruženja Žene u crnom iz Srbije. Staša Zajović, koordinator udruženja, uputila je kritike rukovodstvu Republike Srbije.

„Uvažavamo gest predsednika Tadića, ali smatramo da je taj gest sasvim nedovoljan, da je samo na deklarativnom nivou ukoliko ne bude popraćen veoma ozbiljnim političkim koracima i drugim merama. Na prvom mestu to znači da je međunarodna obaveza Srbije da izruči Ratka Mladića, zatim da prizna da je u Srebrenici počinjen genocid, da se bez svestrane pomoći Srbije, tj. prethodnog režima, genocid ne bi ni desio. Ukoliko to ne uradi, to znači da se nastavlja kontinuitet sa prethodnim režimom, sa režimom zločina Slobodana Miloševića,“
ocjenjuje ona.

Sa današnjim danom, u Memorijalnom centru Potočari sahranjene su 4.524 žrtve genocida. Veliki broj posmrtnih ostataka čeka na identifikaciju, a ima još na desetine masovnih grobnica gdje su ukopani Bošnjaci iz Srebrenice, a njihove lokacije još nisu otkrivene.

*****
Mogao bi vas interesovati ovaj tekst:
Sjećanja obitelji srebreničkih žrtava
XS
SM
MD
LG