Dostupni linkovi

Još se traga za 1.200 žrtava genocida, rečeno u Potočarima na Međunarodni dan nestalih


Ilustracija.
Ilustracija.

Još uvijek se traga za 1.200 žrtava srebreničkog genocida, rečeno je iz Memorijalnog centra Potočari kod Srebrenice gdje je obilježen Međunarodni dan nestalih.

U genocidu u Srebrenici, u julu 1995. godine, ubijene su 8.372 osobe, nakon što je tadašnja Vojska Republike Srpske zauzela ovo područje u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine.

"U Memorijalnom centru Potočari ukopana su nekompletna tijela. Mi majke i sestre nećemo odustati od traganja za istinom i pravdom i zato apelujemo na institucije Bosne i Hercegovine da se potrude i pronalaskom i identifikacijom umanje našu bol", rekla je Nura Begović, predsjednica Udruženja Žene Srebrenice pirlikom obilježavanja Međunarodnog dana nestalih, 30. augusta u Potočarima.

Munira Subašić, predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa", izjavila je da na Međunarodni dan nestalih šalje poruku svima onima koji znaju gdje su masovne grobnice.

"Da otkriju lokacije. Neka time obraduju majke, kako bi sahranile svoje sinove na dostojanstven način", rekla je Subašić.

U vrijeme ratnih devedesetih, u BiH je nestalo više od 32.000 osoba, a do danas se traga za posmrtnim ostacima njih oko 7.600.

Iz Instituta za nestale osobe BiH godinama upozoravaju da je sve manje relevantnih informacija i da se iscrpljuju mogućnosti za pronalazak nestalih.

Iz Instituta za nestale BiH upućuju apel svima koji znaju gdje se kriju posmrtni ostaci da to prijave anonimno na besplatne brojeve telefona, ili putem aplikacije “Prijava lokacije” koju je lansirala Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP).

Prema podacima Međunarodne komisije za nestale osobe procjenjuje se da je u sukobima nakon raspada bivše Jugoslavije ubijeno 140.000 osoba.

Od toga broja više od 100.000 je ubijeno u Bosni i Hercegovini. Na širem prostoru Zapadnog Balkana traga se za oko 11.000 osoba.

XS
SM
MD
LG