Rekordna količina padavina uzrok je ogromnih poplava u Australiji, na krajnjem sjeveru Queenslanda.
Vlasti navode da je riječ o najgoroj poplavi dosad zabilježenoj u Australiji, a na ulicama je čak primijećen krokodil, piše BBC.
Ekstremni vremenski uvjeti uzrokovani tropskim ciklonom izlili su godišnju količinu kiše na neka australska područja.
Fotografije objavljene na društvenim mrežama prikazuju avione potopljene u zračnoj luci Cairns, krokodila usred grada i ljude koji čamcima bježe iz domova.
Do sada nema izvještaja o smrtnim slučajevima ili nestalim osobama. Intenzivne padavine očekuju se još 24 sata.
Stotine ljudi su spašene, mnoge kuće su potopljene, nema struje, ceste su odsječene, a pitke vode je sve manje. U gradu Cairnsu palo je više od 2 metra kiše od početka vremenskih nepogoda.
"Ovo je najgora prirodna katastrofa koju pamtim. Razgovarao sam s lokalnim stanovništvom Cairnsa kada sam bio na terenu i oni kažu da nikada nisu vidjeli ništa slično", rekao je premijer Queenslanda, Steven Miles.
Miles kaže da je trenutno prioritet spasiti građane zatočene u poplavi, poput onih u udaljenom gradu Wujal Wujalu, koji se nalazi 175 km sjeverno od Cairnsa.
Meteorolozi su rekli da će se obilna kiša nastaviti veći dio ponedjeljka i poklopiti s visokom plimom, što predstavlja opasnost za zajednice u nizinama, prenosi BBC.
Iako se očekuje da će u nedjelju prestati padati, rijeke tek trebaju dosegnuti vrhunac i danima će biti nabujale.
Očekuje se da će nekoliko rijeka oboriti rekorde postavljene tokom ogromne poplave 1977. godine. Rijeka Daintree već je premašila prethodni rekord za dva metra nakon što je u 24 sata palo 820 mm kiše.
Državni dužnosnici procjenjuju da će šteta od katastrofe premašiti milijardu australskih dolara, odnosno 670.000 američkih dolara.
Istočna Australija je posljednjih godina pogođena čestim poplavama, a tu je i El Nino, koji se obično povezuje s ekstremnim događajima poput ciklona i šumskih požara.
Najnoviji izvještaj Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC) UN-a upozorava da će u Australiji budućnost biti preplavljena sve gorim katastrofama ako se ne poduzmu hitne mjere za zaustavljanje klimatskih promjena.