Dostupni linkovi

Popis  u Crnoj Gori: Građani bez primjedbi na vjerodostojnost podataka


Popisni listić
Popisni listić

Građani Crne Gore nisu prijavili nijednu nepravilnost kada je u pitanju tačnost ličnih podataka o vjerskoj i nacionalnoj pripadnosti koji su unijeti u bazu popisa, saopšteno je 8. oktobra iz Uprave za statistiku Crne Gore.

Popis stanovništva je sproveden u decembru prošle godine a rezultati će biti saopšteni 15. oktobra.

Zbog nepovjerenja dijela javnosti u popis, za građane je organizovana mogućnost da putem aplikacije provjere da li su podaci o vjeri, nacionalnosti i jeziku koje su saopštili na popisu, tačno unijeti.

Aplikaciji se do ponoći 7. oktobra moglo pristupiti putem linka na Monstatovom sajtu.

Iz Uprave navode da je ovu mogućnost iskoristilo nešto više od 20.500 građana.

"Bilo je 20 zahtjeva za slovnom ispravkom, tri za promjenom latiničnog u ćirilićno pismo dok je 11 građana posjetilo prostorije Uprave kako bi direktno provjerili svoje podatke zbog gubitka jedinstvenog devetocifarskog broja koji su dobili na popisu".

Ovim je, kako su naveli iz Uprave za statistiku, realzovan posljednji preduslov za objavu konačnih rezultata popisa 15. oktobra.

Inače, izrada softvera za provjeru podataka (aplikacije) bio je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.

Redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.

Nakon toga je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.

Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.

Demokratska partija socijalista je više puta poručila da je stvarni cilj popisa projektovani etnički inženjering u cilju povećanja broja Srba u Crnoj Gori a smanjenje Crnogoraca.

Prosrpske i proruske snage i mediji, mjesecima su vodile kampanju, pozivajući građane da se izjasne kao Srbi.

U kampanju se uključio i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije koji je pozvao građane da se identifikuju kao pripadnici srpskog naroda i vjernici SPC koji govore srpskim jezikom.

Poglavari SPC negiraju crnogorsku naciju, svrstavajući je u dio srpskog korpusa.

U to vrijeme i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, više puta je potencirao važnost popisa zbog utvrđivanja broja Srba u Crnoj Gori.

Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.

Dok je u Crnoj Gori popisivanje nacije, jezika i vjere dio upitnika koji ima najveću političku važnost, podatke o nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti i jeziku ne prikuplja većina zemalja Evropske unije.

U nekim državama, ono je opciono.

Prema posljednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.

Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.

XS
SM
MD
LG