Dostupni linkovi

Prohodni granični prelazi Poljske sa Ukrajinom nakon višemesečne blokade


Blokada na poljskom graničnom prelazu Hrebene sa Ukrajinom, januar 2024.
Blokada na poljskom graničnom prelazu Hrebene sa Ukrajinom, januar 2024.

Poljski granični prelazi sa Ukrajinom ponovo su prohodni, od 29. aprila, nakon višemesečnih blokada poljskih kamiondžija i poljoprivrednika koji su protestovali zbog teškog položaja uslovljenog jeftinim uvozom poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, izvestila je agencija AFP.

Kijev je pozdravio potez poljoprivrednika, koji su granične prelaze između dve zemlje blokirali od februara.

Spor oko uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine doveo je do zategnutih odnosa između suseda, uprkos tome što je Poljska pokazala čvrstu podršku Ukrajini nakon početka ruske invazije na tu zemlju.

"Saobraćaj preko svih graničnih prelaza (sa Ukrajinom) je moguć", rekao je za AFP Mihal (Michal) Derus, zvaničnik poreske uprave Poljske u regionu Lublin, nakon što su farmeri uklonili poslednju blokadu na graničnom prelazu Hrebene (Hrebenne).

Obustava blokade dolazi nakon što su vlasti u Varšavi prošle nedelje najavile novu pomoć poljoprivrednicima koji se suočavaju sa poteškoćama u plasmanu svojih proizvoda.

Jedan od vođa protesta, Roman Kondrou (Kondrow), rekao je da farmeri nisu postigli nikakav dogovor sa vladom, ali su odlučili da obustave blokadu usled pogoršanja situacije na frontu u Ukrajini, preneo je AFP.

"Ne možemo dozvoliti da Ukrajina izgubi rat. Kao poljoprivrednici, odlučili smo da obustavimo ovaj protest u ovo teško vreme", rekao je Kondrou za AFP.

Vrhovni komandant Ukrajine je izjavio 28. aprila da su se njegove trupe povukle iz tri sela na istoku gde su ruske snage u ofanzivi i postepeno zauzimaju teren.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski (Volodymyr Zelenskiy) je na zajedničkoj konferenciji za medije u Kijevu 29. aprila sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom urgirao na bržu isporuku vojne pomoći Ukrajini kako bi se oduprla ruskoj ofanzivi.

Evropska unija je u martu postigla dogovor o obnovi privremene suspenzije carina i kvota na ukrajinske poljoprivredne proizvode. Međutim, ukoliko uvoz osnovnih namirnica iz Ukrajine premaši prosečne količine uvezene 2022. i 2023. to bi moglo primorati Evropsku komisiju da ponovo uvede kvote za uvoz.

Poljoprivrednici su tokom februara i marta protestovali širom Evrope, a jedan od glavnih razloga za nezadovoljstvo bio je njihov otežan materijalni položaj zbog uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, koji su oborili cene.

XS
SM
MD
LG