Kosovska strana nije zadovoljna saradnjom sa Srbijom kada se radi o rasvetljavanju sudbine nestalih lica, zato što još uvek nisu identifikovane sve sumnjive lokacije individualnih ili masovnih grobnica u Srbiji, izjavio je predsednik vladine komisije za nestale Prenk Gjetaj, na sastanku sa delegacijom radne grupe UN protiv nasilnog nestanka, koja boravi na Kosovu.
Prenk Gjetaj, predsednik vladine komisije za nestala lica, kazao je da se rasvetljavanje sudbine nestalih lica na Kosovu i dalje prioritet vlade Kosova te da se rad ove komisije odvija u dva pravca - identifikacija sumnjivih lokacija kao individualnih ili masovnih grobnica na Kosovu, te istraga i prikupljanje informacija u vezi sumnjivih mesta na teritoriji Srbije.
"Iz mnogih mesta u Srbiji, kao što su Batajnica, Bajina Bašta, Petrovo selo, do 2006. godine doneto je 846 posmrtnih ostataka, odnosno tela koja su predstavljala 846 lica. I dalje se sumnja da na teritoriji Srbije ima još uvek masovnih grobnica, sada je aktuelna ona u Rudnici kod Raške. Radilo se mnogo kako bi došlo do otvaranja te grobnice, zato što kod srpske strane nije postojala spremnost i zato što je svaki trag te grobnice bio sakriven. Naša velika upornost i uska saradnja sa međunarodnom zajednicom dovelo je do toga da srpska strana bude obavezna da sruši jedan objekat i počne sa iskopavanjem, kada su posle pronađeni posmrtni ostaci. Od aprila pa do sada oko 50 posmrtnih ostataka je iskopano", kazao je Gjetaj na sastanku sa delegacijom UN.
On je dodao da se još uvek ne može reći ko su i odakle potiču posmrtni ostaci pronađeni u Rudnici, mada se sumnja da su iz jednog sela Rrezale (opština Srbica) odakle se kao nestalo vodi 36 lica. Prve dve identifikacije posmrtnih ostataka pronađenih u Rudnici pokazale su da su iz ovog sela, kazao je Gjetaj.
Predsednik vladine komisije za nestale je takođe rekao da se sa srpskom stranom vodi dijalog o nestalima od 2004. godine, ali kosovska strana još uvek nije zadovoljna tom saradnjom, obzirom da nisu pružene sve informacije o sumnjivim mestima u Srbiji.
"Ono što je takođe zabrinjavajuće je pitanje odgovornosti. Svaki zločin treba suditi i kazniti, a za porodice bi bila najveća želja da se to dogodi jer bi to bila poruka da niko ne može pobeći od pravde. Mrtva tela nisu mogla sama stići u Batajnicu, Petrovo selo, u Bajinu Baštu, u Rudnicu, već je to bilo organizovno na institucionalan način, od strane vojnih i policijskih stuktura Srbije", kazao je Gjetaj.
On je takođe istakao da bez obzira što se vrše etničke podele, sva nestala lica imaju jednu pripadnost, a to je da pripadaju nestalima, a takvih je oko 1,700 na Kosovu. Delegacija UN, koja radi na prikupljanju informacija o nestalima, nije se obratila danas medijima, već će to uraditi na kraju svoje posete. Oni su se takođe sastali sa predsednicom Kosova Atefitom Jahjaga. U saopštenju za medije navodi se da je Jahjaga istakla važnost da se što pre rasvetli sudbina nestalih, što će doprineti miru i stabilnosti u celom regionu.
Predsedavajući UN-ove delegacije Airel Dulitzky preneo je predsednici Kosova da je cilj ove posete da se izbliza upoznaju sa pitanjem nestalih na celom Balkanu, kao i sa izazovima sa kojima se države suočavaju. On je dodao da je cilj UN da se što pre rasvetli sudbina nestalih u zemljama koje su prošle kroz oružane konflikte, te da porodice žrtava uživaju društvenu zaštitu.