Dostupni linkovi

Petruševa: Erupcija nagomilanog nezadovoljstva građana Makedonije


Ana Petruševa
Ana Petruševa

Antivladini protesti u Makedoniji, nakon Skoplja, Prilepa i Bitolja, najavljeni su i u Strumici, Kavadarcima i Kumanovu. Protesti sa kojih je zatražena ostavka Vlade Nikole Gruevskog podstaknuti su prikrivanjem istine o smrti Martina Neškovskog, koga je pre četiri godine ubio policajac na dužnosti. Protesti ispred zgrade Vlade u Skoplju, te u Prilepu i Bitolju u sredu protekli su mirno.

Ono što se dešava u Makedoniji je erupcija nezadovoljstva nakon što opozicija još od početka februara objavljuje prisluškivane razgovore, koji ukazuju na ponašanje vlasti, kaže Ana Petruševa iz BIRN-a.

„U utorak je opozicija objavila snimke prisluškivanih razgovora najviših državnih zvaničnika, gde oni pričaju o ubistvu mladića od strane pripadnika specijalnih policijskih snaga u noć, šestog juna 2011. kada je vladajuća stranka VMRO slavila pobedu na izborima. Ono što su ti razgovori pokazali jeste da su zvaničnici zaista pokušavali da prikriju šta se tačno desilo, tim što recimo taj policajac uopšte nije smeo da bude na tom mestu gde je bio, da je njima šef obezbeđenja premijera krio ceo slučaj, dva dana je čak i ministarka bila u mraku oko toga šta se dešava, i tako dalje. To je izazvalo veliki revolt i zato su se ljudi okupili, izašli ispred vlade i protestirali. S tim što širi kontekst cele priče jeste da mi već imamo mesece i mesece protesta raznih grupa nezadovoljnih građana koji protestuju protiv vladinih politika, i sa ovim bombama se sad to nezadovoljstvo sve više pokazuje na ulicama.“

RSE: Da li se može reći da su ovi razgovori koje opozicija objavljuje zapravo samo kap koja je prelila čašu?

Petruševa: Pa jeste, zato što postoji nezadovoljstvo koje se sve više povećava godinama oko toga šta se sve dešava na izborima, oko selektivne vladavine prava, oko potpuno partijskog upošljavanja u javnoj administraciji, kontrole nad medijima, hendlovanje izbora, različiti problemi što se tiče već nekoliko izbornih ciklusa unazad. Tako da se jeste sada stvorio nekakav momentum za te proteste i videćemo kako će se to završiti. Vlada je u principu odbila sve pozive da daju ostavku, da prihvate prelaznu vladu i tako dalje. Oni insistiraju da će se slučaj istražiti. Šefa opozicije su optužili za puč i onda se postavlja pitanje, ako su toliko podeljene i sukobljene obe strane, kako će cela stvar završiti. Pritom, idemo u susret jednom velikom protestu, koji opozicija najavljuje već mesec dana i zakazan je za 17. maj.“

XS
SM
MD
LG