Dostupni linkovi

Kosovo otvorilo vazdušni koridor sa Albanijom


Međunarodni aerodrom Adem Jašari u Prištini, 23. oktobra 2013.
Međunarodni aerodrom Adem Jašari u Prištini, 23. oktobra 2013.

Ministar za infrastrukturu Kosova Liburn Aliu saopštio je da je Kosovo otvorilo vazdušni koridor sa Albanijom.

On je putem objave na Fejsbuku u četvrtak 28. decembra rekao da će letovi za zapadne zemlje biti skraćeni za skoro 15 minuta.

"Od 1. januara, putnici će, osim što putuju bez viza, uštedjeti još više vremena", rekao je Aliu.

On se osvrnuo na liberalizaciju viza za građane Kosova koja stupa na snagu 1. januara 2024. godine.

Građani Kosova jedini na Zapadnom Balkanu nisu mogli da se kreću bez viza u zoni slobodnog kretanja, Šengenu.

Albion Idrizi, magistar vazduhoplovstva, rekao je za Radio Slobodna Evropa prije par mjeseci da će nakon otvaranja vazdušnog koridora između Kosova i Albanije, osim skraćenja leta, biti smanjena i cijena karata.

Trenutno, prema njegovim riječima, prosječna cijena karte u jednom pravcu od Kosova do svih zemalja EU iznosi 140 evra. Skraćenjem leta ova cijena može pasti i do šest posto, odnosno osam eura, kaže Idrizi, poduzetnik u oblasti putovanja i turizma u Hrvatskoj i na Kosovu.

Od poslijeratnog perioda, 1999. godine, letovi do i sa Međunarodnog aerodroma Priština obavljaju se samo vazdušnim koridorom koji povezuje Kosovo sa Sjevernom Makedonijom.

Dogovor sa Albanijom, da koristi vazdušni koridor ove zemlje, postignut je 2020. godine. Ovaj sporazum je predviđao otvaranje dvije tačke vazdušne koordinacije, Kukad i Arber.

Prema Upravi civilnog vazduhoplovstva Kosova (CAA), koja upravlja niskim vazdušnim prostorom zemlje, sporazum nije sproveden zbog nekih tehničkih procedura koje su morale da odobre Albanija i misija NATO-a na Kosovu, KFOR.

Za razliku od niskog vazdušnog prostora Kosova, kojim upravlja ACV, visoki vazdušni prostor – iznad 6.200 metara, otvoren za komercijalni saobraćaj od 2014. godine – je pod kontrolom Mađarske, odnosno HungaroControl. To je zato što Kosovo još nije dostiglo kapacitet za upravljanje visokim vazdušnim prostorom.

XS
SM
MD
LG