Dostupni linkovi

One rade u rudniku i život im nije lak


Sabina Salihović i Fazila Kovačević
Sabina Salihović i Fazila Kovačević
Rudnik Šikulje u Lukavcu godišnje proizvede preko million tona uglja. Glavne poslove na površinskom kopu ovog rudnika vode dvije žene - Sabina Salihović i Fazila Kovačević. Svakodnevno, bez obzira na vremenske uvjete, sa rudarima provode radni dan. Odgovorne su za najteže poslove, a svaki problem koji se pojavi upravo one rješavaju. U priči za RSE kažu da, bez obzira na sve, svoj posao nikada ne bi mijenjale.

Svako jutro u sedam sati u rudniku Šikulje Sabina Salihović i Fazila Kovačević, inžinjerke rudarstva, odlaze na površinski kop zajedno sa rudarima. Plan je da i ovog dana nekoliko stotina tona uglja bude isporučeno TE Tuzla. Od plana se ne smije odustati, poručuju svojim radnicima Fazila i Sabina:

„Direktno imam 55 ljudi sa kojima sarađujem. Svi me zovu šeficom. Koliko me cijene i vole, to morate njih pitati. Ali ja imam, hvala Bogu, roditelje žive i oni me vole. Drugi samo nek rade svoj posao.“

„Moja glavni posao je neposredna kontrola provođenja mjera zaštite na radu na samom terenu, od ulaska na kapiju do izlaska zaposlenika – sve je to u opisu našeg posla. Znači, brinemo o zaštiti zaposlenika.“

Svaki problem koji se pojavi na ovom rudniku Sabina mora sama riješiti, a smije li bager kada se pojavi problem krenuti dalje s iskopavanjima, njena je odgovornost. Štikle nisu ono što njihove ionako duge noge krasi, ali šminka, frizura i osmijeh, kažu nam, nikada ne izostanu:

„I ulaganja u mehanizaciju rudnika ne mogu reći da nema, ima, ali to nisu veliki pomaci, tako da je vrijeme učinilo da su teži uslovi raditi sa ovom mehanizacijom koja je gabaritna, glomazna. Uz to, površinski kop podložan je utjecaju vremenskih prilika. Za nas ne postoje kiša, snijeg, visoke temperature, radovi se odvijaju normalno“, kaže Sabina.

„Suočene smo sa puno problema, ali te probleme imaju i naše kolege. Problemi koji nas prate, prate i njih, samo što mi moramo duplo više napora da damo u odnosu na njih“, dodaje Fazila.
U razgovoru sa rudarom i novinarkom RSE
U razgovoru sa rudarom i novinarkom RSE
Sabina Salihović i Fazila Kovačević su prije posla ostavile topal i svjež ručak za svoje obitelji. A onda obukle rudarske čizme - i na posao, kroz blato koje zna biti duboko i po 30 centimetara:

„Propadanja u blato, klizanje niz etažu - svašta je bilo, ali sve to se mora proći da više ne bismo pogriješili.“

„Danas je svakoj poslovnoj ženi jako teško da uspostavi balans i ravnotežu između svog posla i porodice. Onome ko to uspijeva opstaje i porodica i brak. Ovdje si poslovna žena, a poslije tri sata tvoje su obaveze majke, domaćice, i sve ono drugo što dolazi u našemu opisu.“

Ali koliko god nama njihov posao izgledao težak, one ga ipak završavaju s lakoćom. Mnogo je ovdje pozitivne energije koja se osjeti, ali i trenutaka koji su nezaboravni:

„Ili njihovo šetanje po kupatilu. Oni su se morali naviknuti da je nas tu više - jer do poslije rata nije bilo puno žena rudara. Oni su se morali navići da nas ima. I onda se nekad zaborave da i nas ima u ženskom kupatilu pa da paze na svoje ponašanje, jer oni se maksimalno opuste.“

„Žene su malo specifične. Možda nemaju tu snagu, ali znaju izuzetno diplomatski da riješe poslove.“

Iako su veoma stroge šefice, njihove kolege to jako cijene, jer iza te strogoće danas svi zajedno zbrajaju uspješne rezultate:

„Nisam baš imala priliku da radim dugo na nekom radnom mjestu sa ženama. Tu je moja kolegica, sa njom sam najviše provela vremena radnog - i znamo se. Mislim da je daleko lakše sa muškim kolegama raditi nego sa ženama.“

„Dobro je raditi s ovakvim ljudima, koji su stvarno srdačni, gdje se ne osjeća nikakva razlika što smo mi žene i koje te shvataju te kao osobu koja si odgovorna za svoj određeni posao. Ja svoj posao ne bi mijenjala.“

Fazila napominje da razlike između muških i ženskih poslova zapravo i nema:

„Uvijek kažem, uglavnom je glavni kuhar u restoranu muškarac, a u suštini žene kuhaju, pa se nikad o tome ne upitamo. Ali mislim da, bez obzira što smo mi tehničke struke, ipak žene, s obzirom na našu brižljivost, daleko bolje i odgovornije obavljamo i muške poslove.“

Na ulazu u rudnik bilo mi je neshvatljivo da žene rade rudarske poslove. Na izlazu iz rudnika drugi osjećaj. Naučila sam zašto je tako divno raditi sa rudarima.
XS
SM
MD
LG