Dostupni linkovi

Oluja usmrtila dvije osobe na sjeveru Italije, moguće vanredno stanje


Posljedice oluje i snažne kiše u Milanu u Italiji.
Posljedice oluje i snažne kiše u Milanu u Italiji.

Italija je pretrpjela dvostruki udar jakih oluja koje su pogodile sjever države, usmrtivši jednu ženu i šesnaestogodišnju djevojku, a južni regioni zemlje praktično gore pod pod toplotnim talasom rekordno visokih temperatura.

Vlada Italije je pripremila hitne mjere za pomoć regionima pogođenim ekstremnim vremenskim prilikama, a za severni region Lombardije, koji uključuje Milano, procjenjena je šteta od preko 100 miliona eura.

Nevrijeme u Milanu tokom noći kidalo je krovove i čupalo stotine stabala, blokiralo puteve, razbijalo parkirane automobile i ometalo nadzemni saobraćaj.

"Sve se dogodilo oko 4 ili 5 ujutro, bilo je vrlo kratko, ali veoma intenzivno, srušilo je nekoliko stabala... sa snažnim udarima vjetra", rekao je za Rojters svedok Roberto Solfrico (66).

U sjevernim provincijama Monca i Breša, jedna žena i 16-godišnja djevojka su poginule nakon što su ih prignječilo palo drveće, dok je jedan tinejdžer teško povrijeđen kada ga je udarila grana koja je padala u regionu Veneto.

Turističke atrakcije takođe su podnijele najveći teret lošeg vremena, jer je dvorac Sforca zatvoren nakon što je dio ploča oboren, a kiša je bila izuzetno jaka da je prodirala u staklenu galeriju Vittorio Emanuele II, čuvenu milansku trgovačku arkadu.

U drugim djelovima Italije dominira toplotni talas koji je zahvatio južnu Evropu. 98-godišnji muškarac, koji je bio vezan za krevet, poginuo je u južnom regionu Kalabrije kada je vatra zahvatila njegovu kuću, javila je italijanska novinska agencija ANSA.

Ministar civilne zaštite Nello Musumeci, rekao je da je kabinet spreman da sasluša zahteve regiona za proglašenje vanrednog stanja i pozvao sve stanovnike da budu oprezni.

U nekim djelovima istočne Sicilije, temperature su u ponedeljak porasle na 47,6 Celzijusa i blizu su rekordnog evropskog maksimuma od 48,8 Celzijusa zabilježenog na ostrvu prije dvije godine.

„To je jedan od najtežih dana koje je Italija doživjela posljednjih godina sa stanovišta klimatskih uslova i civilne zaštite... Sila prirode teži da nadvlada onu čoveka“, rekao je Musumeci.

Katanija, glavni grad na istoku Sicilije, pogođena je prekidima u snabdijevanju strujom i vodom za koje su lokalni zvaničnici delimično krivili vrućinu.

Gradski aerodrom, peti po veličini u Italiji, vratio se sa 50 odsto svog kapaciteta nakon što je prošle nedjelje bio zatvoren zbog požara u zgradi terminala.

XS
SM
MD
LG