Najmanje devet osoba je nastradalo u poslednja dva dana u Velikoj Britaniji, Holandiji i Belgiji tokom olujnih udara od skoro 200 kilometara na sat u nekim delovima zemalja.
Agencija Asočijejted pres (AP) javlja da je troje ljudi poginulo u Velikoj Britaniji, dvoje u Belgiji i četvoro u Holandiji. Većina ih je nastradala od drveća koje je palo na automobile ili na puteve.
Oluja Junis (Eunice) pogodila je u petak, 18. februara Veliku Britaniju sa udarima vetra od gotovo 200 kilometara na sat, izazivajući velike prekide struje i jednog nastradalog u Irskoj, a krenula je i ka severu Francuske i Belgiji.
Stotine letova, vozova i trajekta otkazano je na severozapadu Evrope zbog izrazito jakih vetrova koji su pogodili Evropu manje od 48 sati posle oluje Dadli, u kojoj je stradalo pet ljudi.
Jedan 60-ogodišnjak stradao je u petak od pada drveta na jugoistoku Irske, javila je policija.
Udar vetra od 196 kilometara na sat registrovan je na ostrvu Vajt što nikad dosad nije zabeleženo u Engleskoj, dok su drugi udari vetra bili jači od 110 na sat, uključujući i kod aerodroma Hitrou.
Britanska meteorološka služba pozvala je Britance da ostanu kod kuće i izdala najviši, crveni, stepen upozorenja na jugozapadu Engleske, na jugu Velsa i za jugoistok zemlje gde je i London.
Ulice glavnog grada koji je prvi put na ovom nivou uzbune od kad je sistem uspostavljen 2011. bile su neuobičajeno puste, dok je deo krova Arene 02 gde se održavaju koncerti i sportska takmičenja otkinut udarima vetra.
Više od 70.000 domaćinstava ostalo je bez struje sredinom dana na jugozapadu Engleske, saopštio je operater elektro mreže. Brojne škole ostale su zatvorene i najavljen je međuministarski krizni sastanak za popodne.
Saobraćaj na Lamanšu je u prekidu i više od 400 letova otkazano je na britanskim aerodromima, navela je specijalizovana kompanija Cirium.
Avion na liniji Bordo-London morao je da se vrati posle dva neuspela pokušaja sletanja na aerodromu Getvik, dok je letelica A380 aviokompanije Katar Ervejs uspela da sleti na Hitrou u trećem pokušaju.
Državni sekretar za bezbednost Demijan Hajnds je upozorio da postoji smrtna opasnost tokom ove vrste meteoroloških neprilika i istakao da je vojska spremna da bude raspoređena da pomogne u toj oluji, koja bi mogla da bude jedna od najvećih u poslednje tri decenije.
Strahuje se od poplava zbog jakih udara vetra i višeg nivoa vode, a i za subotu se očekuju velike padavine.
U Irskoj je više od 80.000 domaćinstava ostalo bez struje sredinom dana, javila je lokalna mreža ESB.
Posle Velike Britanije oluja Junis treba da se uputi ka Danskoj, gde će vozovi saobraćati usporeno i most Storebelt, jedan od najdužih na svetu, će sigurno biti zatvoren takoreći cele noći, upozorio je operater mosta.
U Francuskoj je oluja već ujutru izazvala talase visoke četiri metra u Bretanji, i francuska meteorološka služba stavila je pet departmana u narandžasti nivo pripravnosti.
Francuska železnica SNCF je prijavila poremećaje na regionalnim linijama. Železnički saobraćaj poremećen je takođe u Belgiji, gde su brojne škole skratile časove, na severu Nemačke i u Holandiji.