Dostupni linkovi

U 48 predmeta otkrivene osobe koje ugrožavaju novinare u Srbiji


Izvršioci ugrožavanja bezbednosti novinara identifikovani su u 48 predmeta od ukupno 52 slučaja od početka ove godine, saopštila je Vlada Srbije.

Branko Stamenković, zamenik republičkog javnog tužioca (RJT), saopštio je da je u svim predmetima ugrožavanja novinara preduzete hitne radnje, kao i da je od 2016. godine, kada se vodi posebna evidencija u ovoj oblasti, nešto više od 60 odsto slučajeva rešeno, saopštila je Vlada 27. avgusta nakon sastanka tužioca, premijerke Ana Brnabić i ministarke kulture i informisanja Maje Gojković sa predstavnicima Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara.

Dodaje se da se tužilac Stamenković naročito osvrnuo na slučajeve novinara Milana Jovanovića, Jelene Zorić, Daška Milinovića i Marka Vidojkovića.

On je naglasio da je RJT, u saradnji sa nadležnim organima u Austriji, osobu M.N. identifikovalo kao osumnjičenu za pretnje Marku Vidojkoviću i dodao da je reč o osobi koja živi u Beču.

„Republičko javno tužilaštvo po hitnom postupku poslalo je zamolnicu austrijskim nadležnim organima za sprovođenje istražnih radnji. Ukoliko se utvrdi da je reč o krivičnom delo koje je počinjeno na teritoriji Austrije nadležni organi te zemlje preuzeće dalje postupanje“, naveo je Stamenković.

Na ovom sastanku, kako je saopšteno, Zaštitnik građana predstavio je na Platformu za evidenciju napada i pritisaka na novinare koja je izrađena u saradnji sa 10 medijskih i novinarskih udruženja, asocijacija i sindikata.

„Planirano je da se Platforma popuni podacima o napadima i pritiscima na predstavnike medija koje imaju različita medijska i novinarska udruženja, kao i da se poveže sa SOS telefonom za prijave napada na novinare“, dodaje se.

Na sastanku je dogovoreno da Radna grupa za izmene i dopune Krivičnog zakonika, koju je formiralo Ministarstvo pravde, u što kraćem roku izradi parcijalne izmene koje se odnose na krivična dela ugrožavanja bezbednosti novinara.

Predsednica Vlade Ana Brnabić predložila je da se organizuje zajednički sastanak sa svim medijskim i novinarskim udruženjima kako bi se još jednom razmotrili predlozi za izmenu Krivičnog zakonika koji se odnose na novinare i zaključila da je važno da se te izmene i dopune usaglase i usvoje u što kraćem roku.

Srbija je u godišnjem izveštaju Reportera bez granica o Indeksu slobode medija u svetu označena kao država u kojoj se borba protiv nekažnjivosti novinara nastavlja i zadržala je 93. mesto među 180 država sveta.

XS
SM
MD
LG