"Osećam se poraženo, ali neću stati", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) novinar Milan Jovanović nakon što je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo presudu i naložio ponovno suđenje zbog paljenja njegove kuće, decembra 2018. godine.
Posle duže od dve godine koliko je trajalo suđenje, Apelacioni sud je 24. decembra ukinuo prvostepenu presudu bivšem predsedniku opštine Grocka i nekadašnjem funkcioneru vladajuće Srpske napredne stranke Dragoljubu Simonoviću, koji je bio osuđen na četiri godine i tri meseca zatvora kao naredbodavac paljenja kuće novinara.
Drugi osnovni sud u Beogradu je u februaru, pored Simonovića, na istu kaznu osudio Aleksandra Marinkovića koji je u bekstvu, kao neposrednog izvršioca, dok je na četiri godine zatvora osuđen Vladimir Mihailović za koga je utvđeno da je kao posrednik pronašao izvršioca.
Apelacioni sud je usvojio žalbe trojice okrivljenih i vratio suđenje na početak, navodeći da je sud "načinio bitnu povredu postupka s obzirom na to da u nisu navedeni razlozi o činjenicama koje su predmet dokazivanja".
"Nisam očekivao da će Apelacioni sud doneti ovako sramnu odluku. Mislio sam da će da potvrdi presudu ili da umanji zatvorske kazne", rekao je Milan Jovanović.
Molotovljevim koktelom na kuću novinara
Milanu Jovanoviću, novinaru lokalnog portala "Žig info", kuća u naselju Vrčin, nadomak Beograda, zapaljena je u noći između 11. i 12. decembra 2018. godine kada je u garažu ubačen molotovljev koktel.
Jovanović i njegova supruga su se u tom trenutku nalazili u kući iz koje su uspeli da izađu.
"Kao i svake druge noći, supruga i ja smo otišli na počinak. Ona je spavala na spratu, ja u prizemlju. Odjednom sam počeo da se gušim i uhvatila me je nesvestica. Probudio sam se napolju. Supruga je bila pored mene i plakala je".
Nedugo nakon što mu je zapaljena kuća, nepoznati napadači provalili su i u iznajmljen stan na Banovom brdu u Beogradu, gde je Jovanović bio smešten.
Hapšenje čelnika opštine i početak suđenja
Kao nalogodavac paljenja kuće, optužen je Dragoljub Simonović, nekadašnji predsednik beogradske Opštine Grocka u kojoj Jovanović živi.
"Pisao sam o korupciji i malverzacijama lokalnih vlasti. Mi nismo mogli da se bavimo vrhom vlasti, bavili smo se našim lokalnim moćnicima. To ih je očigledno dosta povredilo", rekao je Jovanović za RSE.
Dragoljub Simonović, koji je bio i funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke, uhapšen je 25. januara 2019. zbog sumnje da je naložio zločin, a na slobodu je pušten 7. marta posle 40 dana u pritvoru.
Da je Simonović uhapšen javnost je obavestio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Simonović je polovinom marta 2019. podneo ostavku na sve funkcije.
Odbrana je tokom procesa negirala krivicu optuženih, a suđenje su obeležila mnogobrojna odlaganja.
U obrazloženju prvostepene presude 23. februara, sudija je rekao da Milanu Jovanoviću nije upaljena jahta ili vikendica, već dom, što je osnovno ljudsko pravo predviđeno i evropskim konvencijama.
Međutim, u obrazloženju presude nije navedeno da je Jovanović novinar.
"Ovo krivično delo ne zahteva utvrđivanje zanimanja oštećenog", rekao je sudija Slavko Žugić.
Sudija je tokom obrazlaganja presude naveo i da je krivično delo učinjeno sa umišljajem i da je optužnica dokazana, a kazne izrečene u propisanim granicama.
Sudija je rekao i da je prošao trnovitim putem kroz ovaj postupak, navodeći da je odbrana sve vreme sprovodila opstrukciju.
Kuća obnovljena donacijama kolega i građana
Jovanovići su u decembru 2018. ostali bez ičega. Kuća je obnovljena i opremljena u julu naredne godine, donacijama kolega novinara i građana Srbije.
"To što imam gde da živim, mogu da zahvalim svim novinarima u Srbiji, iz Evrope i iz celog sveta, i svim građanima. Da nije bilo njih, mislim da bih i danas bio beskućnik", kaže Jovanović.
Vraćanje suđenja na početak odlaže mogućnost da Jovanović pokrene imovinsko pravni spor, u kome bi mu bila nadoknađena šteta.
'Meni ovo u životu nije trebalo'
"Ne očekujem pravdu jer je očigledno da je Dragoljub Simonović još uvek potreban aktuelnoj vlasti. Jeste da mi je zdravlje narušeno, ali neću stati radi vas mlađih novinara da bi sutra mogli malo komotnije i slobodnije da radite. Meni ovo u životu nije trebalo", rekao je Jovanović za RSE.
Novinarska udruženja izrazila su zabrinutost zbog ukidanja prvostepene presude za paljenje kuće novinara.
Nezavisno udruženje novinara Srbije saopštilo je da ovakvi slučajevi "pale crvene alarme jer postoji mogućnost da i ovaj proces u kojem je žrtva novinar traje u nedogled".
Fondacija "Slavko Ćuruvija" ocenila je da je odluka Apelacionog suda "poražavajuća i obeshrabrujuća za sve novinare koji svoj posao obavljaju u interesu javnosti".
Udruženje novinara Srbije zatražilo je da se novo suđenje "održi u što kraćem roku".