Na jednoj od blokada u Beogradu zapaljene baklje
Na saobraćajnoj petlji Mostar u Beogradu manje grupe pale baklje i blokiraju okolne ulice, javlja reporterka RSE.
Nije poznato ko su te osobe.
Šta je ranije rekao predsednik Srbije?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u danima nakon blokade održane 27. novembra, u nekoliko navrata govorio o protestima.
U obraćanju javnosti 1. decembra, on je ponovio da je zauzimanje puteva suprotno Ustavu i zakonima, kao i da "ulica nikada neće voditi politiku".
“Ovom zemljom vladaju institucije", rekao je Vučić.
Povodom najave novih protesta, Vučić je rekao da neće biti rekacije "sve dok ne ugrožavaju živote, imovinu ljudi i institucije".
Vučić je tom prililkom pokazao devet dokumenata koji, kako je rekao, dokazuju da je bivša vlast od 2004. do 2012. godine odobrila kompaniji "Rio Sava Exploration", delu korporacije Rio Tinto, da izvodi geološka istraživanja na području opštine Loznica, čemu se protive ekološka udruženja i deo građana.
Vučić je rekao da "ključni dokument od 1. februara 2012. odobrava toj kompaniji izvođenje radova metodom bušenja velikog prečnika".
Vučić je za sada potpisao samo Zakon o referendumu. On je u izjavi za medije nekoliko puta ponovio da još uvek analizira Zakon o eksproprijaciji.
"I dalje proučavamo potpunu ustavnost predloženog Zakona", rekao je Vučić 1. decembra i dodao mu se "i dalje čini da će da ga potpiše".
Demonstrantima kod Sava centra pridružili se Đilas i Tepić
Demonstrantima kod Sava centra, koji blokiraju međunarodni autoput u Beogradu, pridružili su se lider opozicione Slobode i pravde Dragan Đilas i visoka zvaničnica ove partije Marinika Tepić.
Grupa demonstranata je, videvši Dragana Đilasa, skandirala "Vučiću Đilase". Nije bilo većih incidentata.
Među okupljenima kod Sava centra bio je i predsednik stranke Zajedno za Srbiju.
U blokadi kod saobraćajne petlje Mostar učestvovao je i lider desno orijentisanog opozicionog pokreta Dveri Boško Obradović.
Zvaničnica EU o projektu
Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero izjavila je na konferenciji za novinare 3. decembra da je projekat Jadar dobra prilika za socio-ekonomski razvoj Srbije, pod uslovom da poštuje najviše ekološke standard.
„Pozdravljamo najavu Vlade Srbije da će na ovom projektu primeniti najviše standarde u zaštiti životne sredine. Podrška EU Srbiji uslovljena je njenim regulatornim okvirom i praksama, koje su u potpunosti usklađene sa ekološkim pravilima EU, uključujući upravljanje otpadom i vodama“, istakla je ona.