Ovogodišnja Nobelova nagrada za fiziku nagrađuje eksperimente sa svjetlom koji hvataju "najkraće trenutke" i otvaraju prozor u svijet elektrona.
Nagradu su dobili Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier.
Njihov rad je pokazao način stvaranja izuzetno kratkih impulsa svjetlosti koji se mogu koristiti za hvatanje i proučavanje brzih procesa unutar atoma.
Pobjednici će podijeliti novčanu nagradu od 10 miliona švedskih kruna (800.000 funti).
Kraljevska švedska akademija nauka saopštila je da su eksperimenti trojice laureata proizveli "svjetlosne impulse tako kratke da se mjere u atosekundama".
Jedna atosekunda je kvintilionti deo sekunde - to je za sekundu onoliko koliko je jedna sekunda za starost Univerzuma.
Njihov rad je pokazao da se ovi gotovo nezamislivo kratki impulsi mogu koristiti za proučavanje ponašanja elektrona - jedne od čestica unutar atoma.
Prije proboja laureata, ti procesi su bili toliko brzi da ih je bilo nemoguće pratiti.
Eva Olsson, predsjednica Nobelovog komiteta za fiziku, rekla je: "Sada možemo otvoriti vrata u svijet elektrona. Fizika atosekunde daje nam priliku da razumijemo mehanizme kojima upravljaju elektroni. Sljedeći korak će biti njihovo korištenje."
Profesor Pierre Agostini je sa sjedištem na Državnom univerzitetu Ohajo u SAD-u, profesor Ferenc Kraus je na Max Planck institutu za kvantnu optiku u Njemačkoj, a prof Anne L'Huillier je sa Univerziteta Lund, Švedska.
Profesor L'Huillier je tek peta žena koja je dobila Nobelovu nagradu za fiziku.
"Nevjerovatno je!, rekla je ona nakon kratke stanke u telefonskom razgovoru. "Nema toliko žena koje dobiju ovu nagradu - tako da je veoma, veoma posebna", rekla je ona.
Objasnila je da je Nobelov komitet zvao tri puta prije nego što se javila na telefon. "Ja sam predavala", rekla je, našalivši se da je posljednjih pola sata njenog predavanja, nakon što je saznala, "prilično teško".
Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu, objavljena u ponedjeljak, dodijeljena je dvojici naučnika koji su razvili tehnologiju koja je dovela do mRNA COVID vakcine.
Profesori Katalin Kariko i Drew Weissman podijelili su nagradu.