Njemačka kancelarka Angela Merkel u ponedjeljak, 11. oktobra, po završetku dvodnevne posjete Izraelu, zamolila je ovu državu da "ne izgubi iz vida" potrebu za uspostavom palestinske države, javlja Associated Press.
Podrška Merkelove rješenju s dvije države bila je jedno od ključnih neslaganja s izraelskim vodstvom tokom 16 godina njenog mandata, koje je obilježila nepokolebljiva podrška Izraelu.
Merkel je pozdravila povijesne diplomatske sporazume postignute prošle godine između Izraela i četiri arapske zemlje - na čelu s Ujedinjenim Arapskim Emiratima. No, rekla je kako sporazumi, poznati kao Abrahamski sporazum, nisu izbrisali potrebu da Izrael postigne mirovni sporazum s Palestincima.
"Ne smijemo izgubiti iz vida pravo Palestinaca na priliku za život", rekla je Merkel.
"Stoga ne treba ni pod kojim okolnostima, čak i ako postaje sve teže zbog naselja, izgubiti iz vida pitanje rješenja s dvije države", rekla je Merkel na panelu na Institutu za studije nacionalne sigurnosti u Tel Avivu.
Pristalice Abrahamskog sporazuma, koji je postignut uz posredstvo Trumpove administracije, navode da oni krše dugogodišnje uvjerenje da Izrael ne može uspostaviti veze s arapskim svijetom prije nego što postigne sporazum s Palestincima.
Novi izraelski premijer Naftali Bennett, pripadnik tvrde linije koji se protivi palestinskoj državi na izraelsko okupiranim zemljama, isključio je mirovne pregovore s Palestincima.
Umjesto toga, zalagao se za, kako kaže, pragmatičniji pristup poboljšanju životnih uvjeta za Palestince kao način za smanjenje tenzija. Njegova vlada dosad nije najavila neke veće promjene u politici.
Merkel je pozdravila Bennettove namjere, ali je rekla da takav pristup neće biti dovoljan.
"Mislim da tako dugotrajno pitanje (sukob s Palestincima) neće nestati s dnevnog reda, čak i ako postoje poboljšani odnosi sa susjednim arapskim državama", rekla je.
Tokom posjete Merkelova je dočekan kao "pravi prijatelj" Izraela. Njen dnevni red uključivao je sastanke s izraelskim vođama, kao i posjetu izraelskom nacionalnom spomeniku holokausta Yad Vashem.
U više je navrata potcrtala predanost Njemačke sigurnosti Izraela i rekla da je uvjerena da će sljedeća njemačka vlada - koja će biti određena u dugim koalicijskim pregovorima nakon neuspješnih izbora prošlog mjeseca - zauzeti sličan stav.
Ključno pitanje na dnevnom redu bio je iranski nuklearni program. Njemačka je bila jedna od svjetskih sila koja je pregovarala s Iranom o međunarodnom nuklearnom sporazumu 2015. godine.
Dogovor se raspao nakon što se tadašnji predsjednik Donald Trump, uz podršku Izraela, povukao 2018. Bidenova administracija pokušala je oživjeti taj dogovor zbog prigovora Izraela.