Pored "teškog neuspjeha" najnaprednijih njemačkih borbenih tenkova Puma tokom ovomjesečnih vježbi za NATO misiju, u javnost su procurile informacije da poznate njemačke Pancer haubice nisu operativne.
Problemi su ukazali na moguće izazove u planovima njemačke vlade da modernizuje svoju zastarjelu vojsku nakon ruske invazije na Ukrajinu, pišu svjetski mediji.
Dvostruki fijasko
Dvije trećine najmodernijeg njemačkog artiljerijskog oružja je neupotrebljivo, napisao je Tamjs (The Times) pozivajući se na procjenu njemačkog ministarstva odbrane koja je procurila u javnost nekoliko dana nakon što se cijeli kontingent borbenih vozila pokvario tokom obuke za NATO misiju.
Dvostruki fijasko je, naglašava list, skrenuo pažnju na loše stanje opreme njemačkih oružanih snaga, baš u trenutku kada Berlin počinje popunjavati neke od praznina u vojnim kapacitetima sa fondom za ponovno naoružavanje od 100 milijardi eura.
Oklopna, samohodna Pancer haubica 2000 (Panzerhaubitze), koju su razvila dva najveća njemačka proizvođača oružja 1990-ih, smatra se jednim od najnaprednijih oružja te vrste na svijetu - s velikim dometom i manevrisanjem.
Ipak, naglasio je londonski list, najmanje šest od 14 njemačkih haubica koje su date Ukrajincima poslato je u Litvaniju na popravku, zbog nedostatka rezervnih dijelova, dok slični problemi muče inventar njemačkih haubica u vlasništvu Oružanih snaga Njemačke (Bundeswehr).
Prema internom vladinom izvještaju koji je procurio u javnost, od 105 topova Pancer haubica koje su ostale u njemačkim "rukama", samo su 73 trenutno na raspolaganju vojsci, od koji je otprilike polovina operativna.
Njemačka je također pauzirala svoje planove za ulaganje u pješadijsko borbeno vozilo Puma nakon što su tokom osmodnevne obuke sva vozila raspoređena na manevre prestala s radom, napisao je Tajms, naglasivši da su vozila trebala biti okosnica NATO-ove Zajedničke operativne grupe vrlo visoke spremnosti pod vodstvom njemačke jedinice koja bi trebala biti brzo raspoređena da čuva istočni bok alijanse u slučaju invazije.
'Igra lutrije'
Njemačka ministrica odbrane Kristin Lambreht (Christine Lambrecht) sazvala je 19. decembra hitan sastanak s generalima kako bi razgovarali o posljednjoj krizi koja je zadesila njemačku vojsku: pokvareni tenkovi, napisao je Politiko (Politico).
Vanredni sastanak uslijedio je nakon curenja mejl poruke višeg komandanta čelniku Bundesvera, u kojoj on žali zbog jadnog stanja borbenih vozila svoje divizije.
"Čak i uz najbolje pripreme, pitanje spremnosti vozila postalo je igra lutrije", napisao je svom šefu general-major Rupreht fon Butler (Ruprecht von Butler), prema kopiji mejla koju je njemački Špigl (Der Spiegel) citirao proteklog vikenda.
Butler je opisao otkazivanje svih 18 tenkova Pume tokom decembarske vježbe za pripremu u uključivanje u misiju NATO-a, naglasivši da su vozila imala mnoštvo kvarova - od elektronike do kupole, te da su vojnici morali napustiti jedan od tenkova nakon što su se njegove žice zapalile.
Kao rezultat problema, Bundesver nema drugog izbora nego da se osloni na prethodnika Pume: Marder iz 1970-ih, ističe Politiko, ukazujući da je u pitanju jedan od modela tenkova koje je Ukrajina željela kupiti od Njemačke, ali Berlin je odbio prodati.
Problemi s opremom Bundesvera nisu novi, napisao je briselski portal, dodajući da je zbog loše opreme njemačka vojska bila predmet ismijavanja u NATO-a.
Ubjeđivanje saveznika
Nastojeći da ubijedi NATO da Njemačka ostaje pouzdan partner, ministrica odbrane Lambreht je saopštila da Berlin više neće kupovati tenkove Puma dok se ne dokažu sigurnim, ističe Rojters (Reuters).
"Nedavni kvarovi borbenog vozila Puma veliki su korak nazad", rekla je Lambreht u saopštenju u ponedjeljak (19. decembar), dodajući da je zatražila izvještaje o tome do kraja decembra.
Uvjeravajući saveznike u NATO-u da se mogu i dalje oslanjati na Berlin da će ispuniti svoje obaveze spremnosti kao dio Zajedničke operativne grupe (VJTF) od 2023., Lamberht je naglasila da njemačke trupe moraju biti sigurne da su njihovi "oružani sistemi robusni i stabilni čak i u borbi".
U saopštenju njemačkog ministarstva odbrane, istakao je Rojters, navodi se da je cilj da se tenkovi Puma učine operativnim što je prije moguće.
Kvarovi Pume, ukazuje Frans pres (Agence France-Presse) dodatno su osvijetlili pokušaje Njemačke da modernizuje svoju zastarjelu vojsku nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Njemačka vojska, dodaje AFP, ima 350 Puma tenkova, ali samo 42 su bila postavljena za upotrebu s NATO snagama.
Suočen s mogućom prijetnjom iz Rusije, Berlin je ranije ove godine najavio da planira uložiti značajna sredstva u modernizaciju svojih oružanih snaga, odbacujući poslijeratnu nevoljkost da troši velika sredstva na svoju vojsku.
Međutim, naglasio je Frans pres, nakon nedavne najave kupovine novih borbenih aviona, njemačko ministarstvo odbrane je izrazilo zabrinutost zbog kašnjenja i mogućih dodatnih troškova.
Izazovi planirane modernizacije
Kvarovi njemačkih najnaprednijih oklopnih vozila bi se mogli pokazati vrlo neugodnim za kancelara Olafa Šolca (Scholz), koji je obećao veliko povećanje sredstva za obnovu oružanih snaga, ukazuje Fajnenšl tajms (The Financial Times).
Kako bi nadoknadio godine nedovoljnog finansiranja za odbranu, Šolc je, podsjeća londonski list, nekoliko dana nakon ruske invazije na Ukrajinu najavio stvaranje fonda od 100 milijardi eura za Bundesver. Sredinom decembra Bundestag je dao zeleno svjetlo da se osam milijardi eura potroši na nove američke borbene avione F-35 koji će zamijeniti zastarjele njemačke Tornade.
Njemački parlamentarci su odobrili i sredstava za tehničku nadogradnju Puma ali je to obustavljeno zbog kvarova koji, ukazuje Fajnenšl tajms na mišljenja vojnih stručnjaka, štete ugledu Bundesvera i imidžu kompanija koje ih prave.
Zvaničnici su naglasili da je u toku analiza problema tenkova Puma u okviru zajedničke istrage koju provodi vojska, Savezna kancelarija za opremanje Bundesvera, privatna logistička kompanija odgovorna za popravak vojne opreme, kao i kompanije proizvođači Pume – Rajnmetal (Rheinmetall) i KMW.
Puma ima dugu i problematičnu istoriju, napisao je Fajnenšl tajms, dodajući da je proizvodnja počela 2010., ali tek je prošle godine proglašena spremnom za bitku.
"Puma je od početka bio loš dizajn koji je progutao milijarde novca poreznih obveznika", rekao je parlamentarni čelnik ljevičarske opozicione stranke Linke kazavši da je "staro željezo neugodno za Njemačku".
Puma je, prema ranijem tekstu Tajmsa, najskuplje borbeno vozilo pješadije na svijetu s više od 17 miliona eura po jedinici, dok je otkrivenih tehničkih problema Bundesver naručio kupovinu 350 ovih oklopnih vozila. Troškovi popravljanja 41 Pume za NATO snage procjenjuju se na 723,5 miliona eura, dok je 2,8 milijardi eura namijenjeno za stavljanje 297 drugih u upotrebu.
Otkrića su kvarovima su veoma sramotna za vladu, istakao je londonski list, dodajući da je u intervjuu proteklog vikenda za njemačke medije kancelar Šolc insistirao da je njemačka vojska sada dobro opremljena. "Za razliku od protekle tri decenije, Bundesver će ponovo moći da odbije napad na našu teritoriju ili na teritoriju naših saveznika", tvrdi Šolc.