Dostupni linkovi

Održan prvi sastanak Radne grupe Vlade Srbije za praćenje SAD sankcija Naftnoj industriji Srbije


Radovi na bušotini NIS-a, Palić, Srbija, avgust 2020.
Radovi na bušotini NIS-a, Palić, Srbija, avgust 2020.

Održan je prvi sastanak Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u vezi sa uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije u ponedeljak, 13. januara.

"U ovom trenutku veoma je važno da od američke administracije dobijemo dodatna pojašnjenja. Istovremeno se pripremamo i za dijalog sa dolazećom SAD administracijom, kako bismo utvrdili platformu za pregovore sa ruskom stranom", izjavila je tom prilikom ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Đedović Handanović, koja predsedavala sastankom, dodala je da Vlada Srbije "posvećeno radi kako bi se sprečile negativne posledice sankcija".

"Država će nastaviti da nadgleda snabdevenost tržišta i cene, i razgovara sa svim učesnicima na tržištu kako bi se očuvala stabilnost”, rekla je i najavila da će Radna grupa u narednim danima redovno zasedati i pratiti razvoj situacije.

Na sastanku su učestvovali su ministar finansija Siniša Mali, ministar spoljnih poslova Marko Đurić i član Odbora direktora NIS-a Dragutin Matanović, kao i potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin.

Vulin je i sam na listi američkih sankcija, pored ostalog, zbog veza sa Rusijom.

Bajatović: Srbija spremna za različite opcije

Direktor preduzeća "Srbijagas" Dušan Bajatović izjavio je 13. januara da je Srbija spremna za različite opcije nakon što su SAD uvele sankcije NIS-u.

On je za Radio-televiziju Srbije rekao da Srbija ne bi trebalo od Rusa, koji su preko kompanija "Gaspromnjeft" i "Gasprom" većinski vlasnici u NIS-u, da pravi neprijatelje.

"Imali smo slučajeva gde su uvedene, pa suspendovane sankcije. Mi ne znamo šta će tražiti Amerikanci, da li je uslov ispod 50 odsto vlasništva, da li je trećina ili je to 100 posto vlasništva", rekao je Bajatović.

Dodao je i da neće doći do neprijateljskog preuzimanja NIS-a.

"Mislim da će ovo pitanje biti pozitivno rešeno, jer mi toliko dugujemo njima (Rusima) i oni nama naći ćemo pozitivan dogovor i nikakvih kantica neće biti", rekao je Bajatović.

Naftna industrija Srbije našla se na listi sankcija koju je 10. januara objavilo Ministarstvo finansija SAD zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft.

Ričard Verma, zamenik američkog državnog sekretara, izjavio je u Beogradu 11. januara da Srbija neće imati ekonomske posledice ukoliko bude uklonjeno rusko vlasništvo iz NIS-a.

Kompanija NIS sankcionisana je zbog takozvanog "sekundarnog rizika" odnosno zbog povezanosti sa ruskim Gasprom njeftom.

Gasprom njeft je pod evropskim i američkim sankcijama, dok najveći svetski proizvođač gasa Gasprom nije obuhvaćen embargom zapadnih država.

Ruske državne kompanije Gasprom njeft i njena krovna kompanija Gasprom od 2008. godine imaju većinsko vlasništvo u NIS-u od 56,15 odsto, dok je 29,87 odsto u vlasništvu Srbije.

XS
SM
MD
LG