Dostupni linkovi

Antiratni aktivista Nikitin pušten da uđe u Srbiju


Peter Nikitin na beogradskom aerodromu, dok čeka odluku vlasti Srbije, 14. jul 2023.
Peter Nikitin na beogradskom aerodromu, dok čeka odluku vlasti Srbije, 14. jul 2023.

Antiratni aktivista i osnivač Ruskog demokratskog društva Peter Nikitin pušten je da uđe u Srbiju 14. jula, nakon što mu je prethodno bila izrečena zabrana ulaska.

"Prošao sam pasošku kontrolu i pušten sam u Srbiju. Slobodan sam. Ovo je za mene veliki praznik", objavio je Nikitin na svom Fejsbuk profilu 14. jula u popodnevnim satima.

Nikitin je proveo dva dana na beogradskom aerodromu, nakon što mu je 13. jula bilo zabranjeno da uđe u Srbiju.

On je tada rekao da je odluku donela Bezbednosno-informativna agencija (BIA), kao i da "nije dobio objašnjenje" zašto mu je, kao stranom državljaninu koji ima dozvolu za dugotrajni boravak u Srbiji, bilo zabranjeno da uđe u državu.

U Srbiji živi od 2016. godine, i ima dozvolu za dugotrajni boravak.

Kao antiratni aktivista, Nikitin je u Beogradu organizovao proteste podrške Ukrajini nakon ruske invazije. Kritičar je vlasti ruskog predsednika Vladimira Putina.

"Mislim da je naredba (o zabrani ulaska u Srbiju) stigla iz Rusije, a odluku dovodim u vezu sa direktorom BIA Aleksandrom Vulinom, jer je on taj koji donosi takve odluke", rekao je Nikitin za ranije za RSE.

I deo opozicije i mirovnih udruženja, koji su javno uputili zahtev vlastima da se Nikitinu omogući ulazak u Srbiju, zabranu je dovodio u vezu sa direktorom Bezbednosno-informativne agencije Aleksandrom Vulinom.

Vulin od 11. jula pod američkim sankcijama - između ostalog, zbog širenja ruskog uticaja u Srbiji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativna agencija nisu odgovorili na upit RSE o razlozima zabrane ulaska Nikitinu.

U znak podrške Nikitinu, antiratni aktivisti su protestovali ispred Skupštine Srbije 13. jula, a pokrenuta je i onlajn peticija da mu se dozvoli da uđe u Srbiju.

Parolu "Pravda za Petra Nikitina" na protestu u Beogradu 13. jula. Protest su organizovali antiratni aktivisti nakon što Nikitinu nije dozvoljen ulazak u Srbiju.
Parolu "Pravda za Petra Nikitina" na protestu u Beogradu 13. jula. Protest su organizovali antiratni aktivisti nakon što Nikitinu nije dozvoljen ulazak u Srbiju.

Zašto je Nikitinu bio zabranjen ulazak?

Odluku da mu se odbija ulazak u državu, Niktinu je uručila granična policija na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla", u ranim jutarnjim satima 13. jula.

Granična policija se u odluci pozivala na član Zakona o strancima, prema kojem se strancu odbija ulazak u Srbiju ako je protiv njega na snazi "zaštitna mera udaljenja, mera bezbednosti proterivanja, odnosno zabrana ulaska u Srbiju".

Drugo obrazloženje, kako kaže, nije dobio.

Nikitin zaustavljen tri dana nakon sankcija direktoru BIA

Do zaustavljanja ruskog antiratnog aktiviste Petra Nikitina na aerodromu, došlo je dva dana nakon što su Sjedinjene Američke Države 11. jula uvele sankcije protiv direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Kao jedan od razloga za sankcije, pored navoda o umešanosti u korupciju i trgovinu drogom, SAD su navele i Vulinove veze sa Rusijom.

Vulinova dela SAD su nazvale "destabilizirajućim, koja su omogućila ruske maligne aktivnosti u regionu".

Vulin, poznat po svojim bliskim odnosima sa Moskvom, te kontakte nije prekinuo ni nakon što je Rusija započela invaziju na susednu Ukrajinu u februaru 2022.

Evropska unija je uvela više paketa sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu. Srbija se do danas nije pridružila zapadnim sankcijama Rusiji, uprkos mnogobrojnim pozivima.

XS
SM
MD
LG