Hiljade izraelskih akademika i umetnika tražilo je od predsednika SAD Džoa Bajdena (Joe Biden) i generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša (Guterres) da izbegavaju izraelskog premijera Benjamina Netanjahua tokom njegove posete SAD sledeće nedelje.
Pismo akademika i umetnika, kako navodi Asošiejtid pres (Associated Press) ističe podelu između izraelske krajnje desničarske vlade i delova stanovništva zemlje.
U otvorenom pismu više od 3.500 potpisnika, među kojim su poznati izraelski pisac David Grosman i slikarka Tamara Geter, pozvalo je Bajdena i Gutereša da se ne sastaju s Netanjahuom ili ga pozivaju da govori na godišnjem okupljanju svetskih lidera na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN).
Kabinet izraelskog premijera saopštio je da će Netanjahu otputovati u SAD sledeće nedelje da prvo poseti lidere sektora visoke tehnologije u Kaliforniji pre nego što ode u Njujork da govori u UN.
"Netanjahu huška građane jedne na druge, ugrožava bezbednost i ekonomiju zemlje i okreće leđa istorijskom sukobu koji razdire Izrael – nasilne dominacije nad palestinskim narodom", navodi se u otvorenom pismu.
U objavljenom planu Netanjahuove posete SAD zasad nema sastanka s Bajdenom u Beloj kući.
Bajden je ranije ove godine rekao da nema nameru da se sastane sa Netanjahuom "u bliskoj budućnosti", ali je ublažio svoj stav u julu, ostavljajući otvorenu mogućnost neformalnog razgovora ili sastanka na marginama Generalne skupštine.
Pomeranje Izraela udesno pod Netanjahuovom ultranacionalističkom i religiozno konzervativnom vladom koja je stupila na dužnost krajem prošle godine zaoštrio je odnose te zemlje sa SAD.
- Vrhovni sud Izraela će razmatrati peticije protiv spornog zakona
- Sukob demonstranata s policijom nakon usvojenog zakona o reformi pravosuđa u Izraelu
Netanjahuov napor da promeni pravosudni sistem zemlje u pokušaju da se oslabi Vrhovni sud i daju veća ovlašćenja vladajućoj koaliciji, izazvao je snažne kritike iz Vašingtona, gde zvaničnici kažu da američko-izraelski savez mora biti ukorenjen u zajedničkom pristupu demokratiji.
Bajdenova administracija je takođe izrazila nezadovoljstvo povećanjem naselja izraelske vlade na okupiranoj Zapadnoj obali, koje SAD i većina međunarodne zajednice smatra glavnom preprekom miru s Palestincima.
Izraelski premijer ide u SAD u trenutku kada je njegov plan za reformu pravosudnog sistema gurnuo Izrael u jednu od najtežih unutrašnjih kriza u istoriji, sa stotinama hiljada izraelskih građana na protestima u poslednjih devet meseci.
Netanjahuovi protivnici kažu da se reformom uklanja ključna kontrola nad vladajućom većinom i da će vlast biti skoncentrisana u rukama Netanjahua i njegovih krajnje desničarskih saveznika uz narušavanje demokratskih institucija.
Pristalice reforme kažu da pravosuđe u zemlji, na čelu sa Vrhovnim sudom, ima previše moći.
Izraelski Vrhovni sud otvorio je u utorak prvi slučaj razmatranja zakonitost Netanjahuovih spornih planova.
Akademici, umetnici, poslovni lideri, pa čak i vojni rezervisti, izrazili su protivljenje reformama.
"Od samog početka uspostavljanja njegove ekstremno desničarske vlade, Netanjahuova koalicija je neumorno radila na podrivanju zaštite izraelske demokratije, slabljenju Vrhovnog suda, neutralisanju medija i uništavanju nekoliko kočnica i ravnoteža koje čuvaju zdravlje naše nacije", navodi se u otvorenom pismu.
Izvor: Associated Press