''Anonimni građani'' izvjesili su proteklog vikenda plakat s natpisom ''Ne u NATO'' u Ravnogorskoj ulici u Istočnom Sarajevu, u entitetu Republika Srpska.
Slovo ''T'' je stilizirano tako da predstavlja ''gljivu'' kakva nastaje nakon eksplozije nuklearne bombe.
Ulica u kojoj je postavljen billboard vodi prema međunarodnoj vojnoj bazi Butmir u kojoj su smještene misije NATO-a te vojnih snaga Evropske unije (EUFOR Althea) u Bosni i Hercegovini.
Iz kompanije Visia koja se bavi oglašavanjem na tom području kazali su za Radio Slobodna Evropa da billboardi nisu postavljeni na zvanična, zakupljena mjesta.
Navode da je riječ o ''privatnom billboardu na privatnoj zemlji'' koji je, kako kažu, postavio anonimni građanin ili grupa građana.
Iako se spominjalo da je riječ o stranačkim aktivnostima, iz lokalnih organizacija vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata, kao i iz opozicionih Srpske demokratske stranke i Partije demokratskog progresa kazali su za RSE da ''nemaju ništa s tim''.
Isto su kazali i iz udruženja boraca i ratnih vojnih invalida iz Istočnog Sarajeva.
BiH je u Akcijskom planu za članstvo (MAP) i to je u Zakonu o odbrani BiH navedeno kao strateški cilj, a pri donošenju zakona za njega je glasala i većina stranaka iz Republike Srpske.
Lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je 2009. govorio kako "mi treba da se nađemo u NATO savezu".
Posljednjih desetak godina stranke iz Republike Srpske jednoglasno su protiv članstva BiH u toj vojno-političkoj organizaciji i inzistiraju na tome da se o članstvu u NATO-u trebaju izjasniti građani na referendumu, dok članstvo podržava većina stranaka iz Federacije BiH.
Narodna Skupština ovog entiteta donijela je 2017. godine i deklaraciju o vojnoj neutralnosti, sličnu onoj koju je deset godina ranije donijela Srbija.
Ovo nije prvi put da su billboardi s ovakvom porukom postavljeni na području Republike Srpske.
Najčešće su postavljani u proljeće, od marta do juna. U tim mjesecima su 1999. godine trajali zračni udari Sjeveroatlantskog saveza na snage tadašnje SR Jugoslavije s ciljem zaustavljanja rata na Kosovu.
Plakati, ali i leci s istim natpisom postavljani su i krajem avgusta i početkom septembra, odnosno u mjesecima kad je 1995. godine trajala zračna kampanja NATO-a protiv Vojske Republike Srpske s ciljem zaustavljanja rata u BiH.