Dostupni linkovi

Bivši ukrajinski obaveštajac negirao optužbe za pranje novca pred sudom u Srbiji


Na fotografiji: Andrij Naumov. Pored optužbi za pranje novca za šta Naumova terete nadležni organi Srbije, pred Višim sudom u Nišu se vodi postupak o njegovom izručenju Ukrajini.
Na fotografiji: Andrij Naumov. Pored optužbi za pranje novca za šta Naumova terete nadležni organi Srbije, pred Višim sudom u Nišu se vodi postupak o njegovom izručenju Ukrajini.

Bivši ukrajinski obaveštajac Andrij Naumov negirao je krivicu na ročištu koje je 17. marta održano u Višem sudu u Nišu, na jugu Srbije, povodom optužbi za pranje novca, prenela je agencija Beta.

On je na suđenju rekao da su 608.000 evra i 125.000 dolara, nađenih u vozilu u kojem je bio kada je uhapšen, "porodični novac" koji je nosio kako bi se preselio u Istambul, u Turskoj.

Za krivično delo pranja novca Naumovu preti zatvorska kazna od najviše deset godina.

Naumov je uhapšen 7. juna prošle godine kada je pokušao da iz Srbije pređe u Severnu Makedoniju.

Pored optužbi za pranje novca za šta Naumova terete nadležni organi Srbije, pred istim sudom u Nišu se vodi postupak o njegovom izručenju Ukrajini.

Ukrajinske vlasti zahtevaju izručenje Naumova zbog krivičnih dela zloupotrebe službenog položaja i pronevere. Na ročištima povodom zamolnice Ukrajine za njegovo izručenje, Naumov je negirao krivicu.

Prema zakonu Srbije, nakon rešenja suda, konačnu odluku o izručenju donosi Ministarstvo pravde Srbije.

Srbija i Ukrajina imaju Sporazum o međunarodnoj saradnji u krivičnim stvarima, kojim se, između ostalog, reguliše pitanje izručenja.

Prilikom hapšenja na graničnom prelazu između Srbije i Severne Makedonije, sa Naumovim je u vozilu bio i nemački državljanin ukrajinskog porekla Aleksander Akst (44), koji je uhapšen kao saizvršilac krivičnog dela.

Akst pušten da se brani sa slobode nakon što je položio kauciju od 70.000 evra.

Tužilaštvo je posle istrage odustalo od njegovog gonjenja.

Advokat Naumova Milan Petrović je rekao da je tokom ročišta "Naumov dao potpuno objašnjenje porekla novca, kao i gde ga je i zbog čega nosio".

Petrović je ranije rekao je da se njegov klijent sa porodicom preselio u Tursku i da je bio samo u prolazu kroz Srbiju.

Zgrada Višeg suda u Nišu, pred kojim se vodi postupak po zamolnici Ukrajine za izručenje Andrija Naumova.
Zgrada Višeg suda u Nišu, pred kojim se vodi postupak po zamolnici Ukrajine za izručenje Andrija Naumova.

Ko je Andrij Naumov?

Bivši brigadni general Andrij Naumov u Službi bezbednosti Ukrajine (SBU) počeo je da radi 2019. godine. Iz službe je isključen krajem jula 2021.

Jedno vreme bio je na poziciji šefa Glavnog direktorata za unutrašnju bezbednost, gde je dobio nova, veća ovlašćenja i uticaj u službi.

Pre dolaska u SBU, Naumov je radio u Državnoj agenciji za upravljanje zonom isključenja nuklearne elektrane u Černobilju.

Bio je odgovoran za upravljanje privrednim kompleksom zone isključenja, kao i za komunikaciju sa javnošću o statusu radijacije.

Pre nuklearne elektrane, 12 godina radio u Tužilaštvu, kao viši pomoćnik zamenika glavnog tužioca, a potom i kao viši tužilac.

Naumov je bio u fokusu novinarskih istraga koje su se ticale korupcije, šverca novca i drugih vrednih predmeta u inostranstvo.

Novinari "Šeme", projekta Ukrajinskog servisa RSE - Radio Svoboda, su u oktobru 2020. godine otkrili elitne nekretnine Naumova, koje su nespojive sa zvaničnim primanjima državnog službenika.

XS
SM
MD
LG