Sjevernoatlantski savez (NATO) će premjestiti nekoliko svojih promatračkih aviona trenutno stacioniranih u Njemačkoj u Rumunjsku, gdje će biti bliže Ukrajini gdje je u toku ruska invazija.
Zračni nadzorni avioni sistema za upozoravanje i kontrolu (AWACS) trebali bi stići u Bukurešt u utorak, 17. januara, "kako bi podržali pojačanu prisutnost saveza u regiji i pratili rusku vojnu aktivnost", saopćio je NATO u petak, 13. januara.
Avioni AWACS, koji se obično nalaze u blizini Aachena u zapadnoj Njemačkoj, bit će stacionirani u bazi rumunjskih zračnih snaga u Otopeni blizu Bukurešta, nekih 200 kilometara od istočne granice te zemlje koja je članica Evropske unije i NATO-a s Ukrajinom, i tamo će ostati nekoliko sedmica.
"Dok ruski nezakoniti rat u Ukrajini nastavlja prijetiti miru i sigurnosti u Evropi, ne smije biti sumnje u odlučnost NATO-a da zaštiti i obrani svaki pedalj savezničkog teritorija", rekla je Oana Lungescu, glasnogovornica NATO-a.
Lungescu je dodala kako AWACS može otkriti avione udaljene stotinama kilometara, što ih čini ključnom sposobnošću za NATO-ovo odvraćanje i obrambenu poziciju.
"Zahvaljujem Rumunjskoj što je ugostila avione, što daje važan doprinos našem ranom upozoravanju", dodala je.
Oko 180 pripadnika vojnog osoblja također će biti raspoređeno u bazu Otopeni u Rumunjskoj.
NATO nije precizirao koliko će od njegovih 14 AWACS-ova trenutno stacioniranih u Njemačkoj biti poslano u Rumunjsku, ali prema vojnim izvorima tri aviona bit će raspoređena u istočnoeuropsku zemlju , piše njemačka novinska agencija dpa.
AWACS, sa svojim radarskim postavom u obliku gljive, može locirati i identificirati druge avione na udaljenosti većoj od 400 kilometara.
Avioni mogu proslijediti informacije svim ostalima u zračnom prostoru koji su opremljeni na odgovarajući način, što znači da se teoretski mogu koristiti kao leteća komandna mjesta.
U prošlosti su bili raspoređeni tokom operacija usmjerenih na terorističku skupinu ''Islamska država'' ili u Afganistanu.
Lideri NATO država složili su se na samitu 24. marta 2022. da ojačaju prisustvo Alijanse na severnom krilu teritorije.
Dogovoreno je uspostavljanje četiri dodatne borbene grupe u Bugarskoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj.
"Sada imamo osam multinacionalnih NATO borbenih grupa od Baltičkog do Crnog mora", saopštio je Jens Stoltenberg na kraju vanrednog samita NATO.
On je tad potvrdio da će biti pojačano prisustvo Alijanse kako na kopnenom tako i morskom i vazdušnom prostoru država NATO koje se graniče sa Ukrajinom.