Dostupni linkovi

Nastavnici u procjepu zbog nove odredbe ministarstva


Ilustracija
Ilustracija
Osnovno obrazovanje u BiH prepuno je problema, od različitih nastavnih planova, čestog mijenjanja udžbenika i programa, te nejasne zakonske regulative koja je u nadležnosti kantona u Federaciji. Vrlo često preporuke imaju veću važnost od zakona. Jedna takva preporuka ugrozila je položaj učitelja i nastavnika u Tuzlanskom kantonu. Traju prepirke, jedni se pozivaju na zakon, drugi na razne preporuke i uredbe, a o učenicima niko ne vodi računa.

Od nove školske godine direktori osnovnih škola Tuzlanskog kantona trebali bi primjenjivati odredbu Ministarstva obrazovanja kojom učitelji ostaju petim razredima osnovnih škola, a predmetni nastavnici počinju predavati od šestog razreda. Ova odredba, smatraju predmetni nastavnici, mogla bi dovesti do nekoliko stotina tehnološkog viška u školama.

Muhić: U slučaju da direktor primijeni tu preporuku, biće izložen tužbama od strane zaposlenika koji će biti tehnološki višak.
„Članom 71 jasno se navodi da nastavu od prvog do četvrtog razreda izvodi razredna nastava, znači učitelji, a od petog do devetog nastavnici predmetne nastave. Šta se sad dešava? Vruć krompir se sada šalje direktorima osnovnih škola na ruke, da oni odlučuju hoće li primijeniti zakon, ili će primijeniti preporuku. Normalno, direktori moraju primijeniti tu preporuku koju je Ministarstvo poslalo, jer je ta preporuka – a preporuka kao preporuka nije obavezujuća, ali se primjenjuje, jer ju je poslalo Ministarstvo obrazovanja. U slučaju da direktor primijeni tu preporuku, biće izložen tužbama od strane zaposlenika koji će biti tehnološki višak, a ne bi trebali po zakonu biti tehnološki višak“, objašnjava Selma Muhić, predsjednica Udruženja predmetnih nastavnika iz Tuzle.

Nermina Durić nastavnica je biologije u osnovnoj školi 'Brčanska Malta' u Tuzli. Zbog nove odredbe boji se da će od nove školske godine ostati bez posla. Uz to, kaže, žali što djeca od svojih učitelja neće moći dobiti ni kvalitetno znanje iz predmetne nastave.

„Niko ne vodi računa o djeci. Manje-više smo mi u pitanju. Ja imam razgovore s roditeljima koji nisu zadovoljni znanjem djeteta. Djeca su preopterećena. Ova biologija, ne samo da je ona iz petog osmogodišnje, nego je tu još šesti i sedmi razred dodat. Knjiga je katastrofa teška“, kaže Durić.

Za ovaj problem nastavnici krive Ministarstvo obrazovanja, ali kako nam je pojašnjeno, radi se zapravo o dva kontradiktorna akta.

Andelija: Preporuka nije jača od zakona

Bivša ministrica obrazovanja Mirzeta Hadžić Suljkić pred kraj svog mandata donijela je odluku da se nastavnicima daje predmetna nastava od petog razreda. Nova ministrica obrazovanja Nađa Abdibašić Vukadinović sada je, pak, uputila u skupštinsku proceduru zakon po kojem nastavnici počinju predavati od šestog razreda.

Ilustrativna fotografija: Midhat Poturović
„Mi imamo učitelje, mi imamo zakon. Ovom preporukom iz Ministarstva vi pozivate ljude direktno da krše zakon. Preporuka nije jača od zakona! Znači, šaljemo lošu poruku javnosti, vi sutra možete otići, ubiti nekoga, zatim trebate odgovarati, dobijete preporuku, ne odgovarate, možete raditi što god hoćete. To je anarhija. To ne može. Neko će odgovarati za to“, smatra nastavnik Adis Andelija.

U ovoj nastavnoj konfuziji u nezavidnom položaju su se našli direktori škola koji s jedne strane imaju zakon o osnovnom obrazovanju, a s druge strane odredbu Ministarstva. Predmetni nastavnici ističu kako je sve ovo dovelo do razdora između nastavnika razredne nastave i predmetnih profesora. Zbog toga su mišljenja kako se treba ići u proceduru izmjene važećeg zakona, ali da novi ne smije ići ni na čiju štetu.

„Ja sam tražila sad, pošto je 29. juna ta skupština i znam da će biti rasprava, odnosno planirano hitno usvajanje izmjena i dopuna zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju, ja sam se pismeno obratila da mi se omogući da prisustvujem, u ime Udruženja, i da im se obratim. Jednostavno, da upoznam ljude, jer oni, nažalost, nisu upoznati s ovim šta se dešava. Ljudi nemaju pojma da je poslana preporuka, nemaju pojma koji je zakon na snazi, znači, dići će ruku, a neće znati za šta je dižu. Zato sam to tražila, međutim, nisu mi poslali nikakav odgovor“, rekla je Selma Muhić.

U Udruženju predmetnih nastavnika koje okuplja preko tisuću članova, kažu da nikakvu podršku nisu dobili ni od Sindikata osnovnog obrazovanja, kojem su se također obraćali za pomoć. No, svoje zahtjeve prema Ministarstvu obrazovanja ipak će uputiti.

„Mi smo da se mijenja nastavni plan i program, da se vrate oduzeti časovi u predmetnoj nastavi, da se smanji broj učenika u odjeljenju, i onda možemo mijenjati zakon, da budu zadovoljni i predmetni nastavnici i nastavnici koji rade od prvog, koji su radili sa manjim kategorijama, razredna nastava, i onda se može mijenjati zakon“,
poručuje Adis Andelija.

Predmetni nastavnici tražili su susret s novom ministricom obrazovanja, no, odgovor nisu dobili. Također tvrde da će uskoro organizirati javnu raspravu i javno iznijeti manjkavosti zakona o osnovnom obrazovanju. Predmetni nastavnici, njih oko tisuću, kažu da će se boriti svim pravnim sredstvima da ne budu tehnološki višak, te da neće dozvoliti da se manipulira njima. S druge strane opet niko ne spominje djecu koja će i ovaj put, čini se, biti najveći gubitnici neadekvatnog sustavnog rješenja.
XS
SM
MD
LG