Dostupni linkovi

UN stigle u Nagorno-Karabah, u prvoj misiji u poslednjih 30 godina


Jermenske izbeglice sjede u zadnjem delu kamiona na kontrolnom punktu Lačin, koji kontrolišu ruski mirovnjaci i azerbejdžanska granična straža, dok čekaju da pređu u Jermeniju, 27. septembar 2023.
Jermenske izbeglice sjede u zadnjem delu kamiona na kontrolnom punktu Lačin, koji kontrolišu ruski mirovnjaci i azerbejdžanska granična straža, dok čekaju da pređu u Jermeniju, 27. septembar 2023.

Misija Ujedinjenih nacija (UN) stigla je 1. oktobra u Nagorno-Karabah, saopštile su vlasti Azerbejdžana, prenela je agencija AFP.

To je prvi put u poslednjih 30 godina da je ova međunarodna organizacija dobila pristup regionu.

Portparol azerbejdžanskog predsedništva rekao je za AFP da je "misija UN stigla u Karabah u nedelju ujutru uglavnom da proceni humanitarne potrebe".

Jermenski separatisti, koji su kontrolisali region tri decenije, pristali su da se razoružaju, raspuste svoju vladu i reintegrišu sa Bakuom posle jednodnevne azerbejdžanske ofanzive prošle nedelje.

Nakon toga, skoro svih 120.000 stanovnika Nagorno-Karabaha pobeglo je sa teritorije Nagorno-Karabaha, što je izazvalo izbegličku krizu.

Premijer Jermenije Nikol Pašinjan optužio je Azerbejdžan za "etničko čišćenje".

"Ovo je direktan čin etničkog čišćenja na koji smo upozorili međunarodnu zajednicu", rekao je Pašinjan na sednici vlade 28. septembra, pozivajući na konkretno delovanje međunarodne zajednice.

Baku je odbacio optužbe za etničko čišćenje i navodi da želi da "reintegriše" etničko jermensko stanovništvo enklave u Azerbejdžan.

Ministarstvo spoljnih poslova Azerbejdžana je 28. septembra pozvalo etničke Jermene da ostanu u Nagorno-Karabahu.

Francuska je kritikovala Azerbejdžan, jer je dozvolio pristup regionu misiji UN nakon što je većina stanovnika već pobegla.

Kraj separatističkih nastojanja Nagorno-Karabaha zadao je težak udarac vekovima starom snu Jermena o ponovnom ujedinjenju, preneo je AFP.

Nazeli Bagdasarjan (Baghdasaryan), portparolka jermenskog premijera, rekla je da je "100.483 prisilno raseljenih lica stiglo u Jermeniju" do nedelje, 1. oktobra ujutro.

Ona je takođe navela da se više od 45.000 izbeglica nalazi u privremenom smeštaju.

Posle munjevite akcije vojske Azerbejdžana, 20. septembra su dve strane potpisale sporazum o primirju.

Jermenija i Azerbejdžan vodili su dva rata u poslednje tri decenije oko regiona, koji je od raspada Sovjetskog Saveza bila većinska etnička jermenska enklava unutar međunarodno priznate granice Azerbejdžana.

Region je isprva došao pod kontrolu etničkih jermenskih snaga, pomognutih jermenskom vojskom, u separatističkim borbama koje su završile 1994. Međutim, tokom rata 2020. Azerbejdžan je vratio delove Nagorno-Karabaha zajedno s okolnim teritorijama.

XS
SM
MD
LG