Dostupni linkovi

Muzikom za evropske vrijednosti: "Evropa dolazi" u BiH


Ilustracija
Ilustracija
U okviru Majskih muzičkih svečanosti koje realizuje Muzička akademija u Sarajevu, 12. maja, studenti ove ustanove i članovi Sarajevske filharmonije priređuju koncert „Evropa dolazi“. Na taj način žele podsjetiti na dva značajna devetomajska događaja – rođendan Evropske unije i Dan pobjede nad fašizmom.

Visokoškolska ustanova koja se bavi pedagogijom i umjetnošću, poput sarajevske Muzičke akademije, želi da koncert „Evropa dolazi“ bude nešto posebno. Studentima i onima koji su tek završili studij dirigovanja, pruža se šansa da konkretno pokažu umijeće vođenja orkestra. O karakteristikama večerašnjeg koncerta profesor Ognjen Bomoštar kaže:

„Mi ćemo napraviti jednu malu 'caku' na početku. Kao što ste vidjeli sam plakat – imaju dvije zastave. Mi ćemo pokušati da i sa bh. zastavom i zastavom Evrope, na samom početku izmiješamo te dvije himne, tako da obilježje Evrope i Bosne i Hercegovine bude jedno, da bude zajedno. Ustvari, na kraju, mi smo već sada Evropa.“

Izvodiće se djela Sibeliusa, Brahmsa, Puccinia, kao i kompozicije Bartóka i Piazzolle. Međutim, koncertom se promovišu i one vrijednosti koje su odlika savremenog evropskog društva, ističe profesorica klavira Mirjana Papić Hrkaš:.

„Ideja za koncert je da je obrazovanje uvijek ono što nas najviše treba da uvede u Evropu. Akcenat je na obrazovanju, dakle, da pokažemo baš onu količinu, toliki broj dirigenata, mladih, od prve do četvrte godine, do pete, do mastera – stvarno su svi sposobni da stanu pred orkestar i da diriguju, i to ne samo s entuzijazmom, nego već i sa znanjem.“

Predstoji još rada

Uprkos besparici, Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu pokušava izaći u susret svojim studentima.

„Dešavalo se u proteklom periodu bukvalno da student dirigovanja stane na četvrtoj godini pred orkestar. Dakle, ovaj put se trudimo od prve godine da se to desi, inače je to isto kao da čovjek svira klavir, a ima na papiru nacrtanu klavijaturu i tako ’svira’ četiri godine. Sve je to na dobrovoljnoj bazi, da ne kažem da ćemo i privatno platiti neke stolice, da bismo nekako proširili orkestar sa duvačima.“

Ne samo što studiraju, bolji studenti Akademije i sviraju sa iskusnijim kolegama u Sarajevskoj filharmoniji, a neki su postigli i više od očekivanog, ističe Papić Hrkaš:

„Naš student violončela je prvi violončelist u Sarajevskoj filharmoniji. Veliki broj su violinisti, duvači. Sada se desila situacija koju smo priželjkivali proteklih 50-60 godina – da stvorimo sopstvenu filharmoniju, i to se već dešava. Sve manje je uvoznih muzičara, sve više naših ljudi koji su baš završili na ovoj Akademiji.“

Međutim, da bi sarajevska Muzička akademije bila u rangu sa istim ustanovama u zemljama susjedstva, predstoji još rada. Najprije treba ponovo izgraditi prijeko potreban kadar. Profesor Ognjen Bomoštar pojašnjava:

„Menadžment Dekanata se trudi da otvori sve one odsjeke koji su potrebni. Mi ni za jedan odsjek nismo dobili neka sredstva, a mi smo otvorili hornu, otvorili smo obou, fagot. Nismo dobili sredstva, mi smo iz sopstvenih sredstava uspjeli da otvorimo te odsjeke, i oni funkcionišu. Naravno, trebao bi nam tu još trombon i kontrabas, da bi onda mogli da se kompletiramo. Što se tiče Bosne i Hercegovine, postoje još dvije akademije, na kojima slučajno ja radim, ali ova je najkompletnija što se tiče orkestra. Ovdje možete stvarno da izaberete repertoar koji je dostojan renomea muzike.“

Nedavno formirani Orkestar bez granica (No Borders Orchestra) je projekat koji okuplja najbolje muzičare sa područja jugoistočne Evrope, a među njima i bh. instrumentaliste. Jedna od planiranih aktivnosti ovog orkestra je da već iduće godine učestvuje na obilježavanju 100 godina od početka Prvog svjetskog rata.
XS
SM
MD
LG