Dostupni linkovi

MUP Srbije: Policijske patrole mogu na poziv građana doći po neregistrovano oružje ili municiju


Konfiskovano oružje nakon eksplozije u Kragujevcu 2014. godine, ilustrativna fotografija
Konfiskovano oružje nakon eksplozije u Kragujevcu 2014. godine, ilustrativna fotografija

Osim ličnog dolaska i predaje neregistrovanog oružja i municije, građani mogu kontaktirati najbližu policijsku stanicu i pozvati policijske službenike da dođu po oružje i eksplozivne naprave i preuzmu ih, saopšteno je 8. maja iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

"Građani neregistrovano oružje, municiju i eksplozivne naprave mogu predati bez napuštanja svoga doma, pozivom najbližoj policijskoj stanici koja će uputiti patrolu na datu adresu i oružje preuzeti. Građani prilikom predaje nisu u obavezi da se legitimišu", navodi se u saopštenju.

MUP podseća da tokom perioda predaje neregistrovanog oružja, od danas do 8. juna, građani koji to učine neće snositi nikakvu krivičnu odgovornost i posledicu, niti će morati da dokazuju poreklo oružja i donose bilo kakvu dokumentaciju, prenosi Beta.

Ministarstvo ističe da svakog dana od 7.00 do 19.00 sati građani mogu predati neregistrovano oružje, bilo da je reč o oružju koje po zakonu ne može biti u posedu građana (automatske puške i minsko eksplozivna sredstva), kao i kratko i dugo poluatomatsko vatreno oružje.

MUP je pozvao i građane koji nisu predali policijskim stanicama na čuvanje oružje nakon smrti vlasnika, da to učine.

U Srbiji su se 3. i 4. maja dogodila dva masovna ubistva.

Osmoro dece i radnik obezbeđenja ubijeni su u sredu u oružanom napadu 13-godišnjeg učenika u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar". Šestoro učenika i nastavnica su ranjeni, a napadač je uhapšen.


U selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca, napadač je u četvrtak ubio osam osoba i ranio 14.

Prema podacima Svetskog populacionog foruma iz 2021, Srbija je bila na petom mestu u Evropi po broju komada oružja po glavi stanovnika, a odmah za njom Crna Gora.

XS
SM
MD
LG