Dostupni linkovi

Srpska kompanija MTS pod pretnjom oduzimanja dela profita na Kosovu


Postoji sumnja da preduzeće MTS d.o.o. nije prjavilo svoje transakcije, kako je to predviđeno zakonom na Kosovu, ilustrativna fotografija
Postoji sumnja da preduzeće MTS d.o.o. nije prjavilo svoje transakcije, kako je to predviđeno zakonom na Kosovu, ilustrativna fotografija

Ukoliko se dokaže da je MTS d.o.o. nezakonito kupio najmanje četiri kablovska operatera u srpskim sredinama na Kosovu, biće kažnjen novčanom kaznom do deset odsto ukupnog profita ostvarenog bilo gde u svetu u poslednjih godinu dana.

Ovo su za Radio Slobodna Evropa (RSE) naveli iz nezavisnog organa za zaštitu konkurencije na Kosovu, koja izveštaj o svom radu polaže Skupštini Kosova.

Ovaj organ je krajem novembra 2022. godine pokrenuo istragu po službenoj dužnosti zbog sumnje da preduzeće MTS d.o.o. nije prjavilo svoje transakcije, kako je to predviđeno zakonom na Kosovu.

MTS d.o.o. je ćerka državnog telekomunikacionog operatera "Telekoma Srbije", osnovano oktobra 2015. godine u skladu sa Briselskim sporazumom Kosova i Srbije u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.

Sedište ovog društvenog preduzeća je u Severnoj Mitrovici, opštini sa srpskom većinom na severu Kosova. Međutim, svoje ispostave ima i u drugim srpskim sredinama na Kosovu: Leposaviću, Zubinom Potoku,Gračanici, Štrpcu i Ranilugu.

U međuvremenu se 1. avgusta MTS d.o.o. našao na listi kompanija kojima bi moglo biti zabranjeno poslovanje, jer u registracionom listu stoji kao da se nalazi na teritoriji Srbije, odnosno piše "Kosovska Mitrovica, Republika Srbija".

Listu kompanija sa sličnim spornim geografskim odrednicama je sačinilo Ministarstvo industrije, preduzetništva i trgovine Kosova, nakon što je iz istog razloga suspendovan rad medija Klan Kosova.

Da li je MTS nezakonito uklonio konkurenciju?

Iz organa za zaštitu konkurencije na Kosovu za RSE objašnjavaju da su došli do informacija da je MTS d.o.o. kupio akcije drugih kompanija koje pružaju usluge telekomunikacija u srpskim sredinama na Kosovu, a da to nije prijavljeno. Tvrde da tako nešto nije u skladu sa Zakonom o zaštiti konkurencije na Kosovu.

"Transakcije izvršene bez obaveznog obaveštenja na osnovu zakona o zaštiti konkurencije, predstavljaju oblik ograničenja ili narušavanja konkurencije od strane preduzeća na teritoriji Republike Kosova ili van nje, ukoliko njihove radnje utiču na tržište Republike Kosovo", navodi se u odgovoru.

Kako se precizira, MTS na Kosovu je kupio kablovske operatere severno i južno od reke Ibar: VGN Net iz Severne Mitrovice, Lika iz Zvečana, Ivan Radosavljević iz Leposavića i Herc International iz Štrpca.

RSE je krajem 2021. pisao o kupovini Herca, jednog od najvećih kablovskih operatera južno od Ibra. Oni su tada iz svoje ponude odmah izbacili nezavisne kanale iz Srbije - N1 i Nova S - koji su vlasništvu kompanije The United Group, ali su u međuvremenu vraćeni.

S druge strane, pojedini meštani na severu sa kojima je RSE razgovarao, a koji su koristili usluge kompanije VGN Net do prodaje akcija kompaniji MTS, nemaju više ova dva kanala.

N1 i Nova S su među retkim kanalima sa kritičkim odnosom prema vlastima u Srbiji.

MTS nema komentar, odgovor stigao iz Telekoma Srbije

RSE je kontaktirao direktora kompanije MTS na Kosovu, Dejana Ognjanovića, kako bi dobio komentar na istragu koju vodi organ za zaštitu konkurencije.

Međutim, Ognjanović je rekao da se tim povodom saopštenjem oglasio Telekom Srbije i da nema šta da doda.

Inače, Telkom Srbija je 30. jula naveo da je MTS d.o.o. pomenute kablovske operatere kupio u periodu od 2019. do 2021., kada je na snazi bio stari zakon o zaštiti konkurencije i prema kome tada nije imao obavezu da prijavi "koncentracije u pogledu predmetnih akvizicija".

U saopštenju se navodi da je MTS d.o.o. uvek poslovao "savesno, transparentno i u skladu sa relevantnim propisima", te se izražava nada da će regulatorna tela na Kosovu rade na nepristrasan i nezavisan rad.

"MTS d.o.o. je u ovoj istrazi u dva navrata dostavio svoja pisana izjašnjenja i iskreno se nada da će Autoritet (organ za zaštitu konkurencije) uvažiti našu argumentaciju i obustaviti istragu", zaključuje se.

Šta predviđa Zakon o zaštiti konkurencije?

Novi zakon o zaštiti konkurencije je stupio na snagu u junu 2022. godine i predviđa da učesnici u koncentraciji, odnosno smanjenju broja učesnika na tržištu, moraju u nekim slučajevima unapred da zatraže dozvolu od organa za zaštitu konkurencije.

U zakonu se "koncentracija" opisuje kao "promena kontrole preduzeća, kada se spajaju nezavisna preduzeća ili njihovi delovi, kada jedno ili više njih stiču neposrednu ili posrednu kontrolu u celini ili delovima drugih preduzeća, posebno kada se kupovinom akcija stiče većina prava glasa".

Do sredine prošle godine je na snazi bio zakon prema kome nije bila neophodna dozvola za učešće u koncentraciji, odnosno kupovinu drugih sličnih kompanija.

Ipak, i na osnovu prošlog zakona Organ za zaštitu konkurencije je imao pravo da pokrene postupak za preispitivanje sporazuma među kompanijma, ukoliko se utvrdi da jedna kompanija postaje dominantna.

Sporna i adresa registracije

Ministarstvo industrije, preduzetništva i trgovine Kosova je 1. avgusta objavilo listu na kojoj se našlo desetine kompanija sa spornom adresom u registracionim dokumentima.

Među tim kompanijama je i MTS d.o.o.

Kako se može videti u dokumentima, MTS je u Severnoj Mitrovici registrovan kao da posluje u srpskom sistemu, odnosno na adresi "Kosovska Mitrovica, Republika Srbija".

Resorno Ministarstvo podvlači da se ovakvi podaci ne mogu tolerisati, te se najavljuje oduzimanje dozvole za rad, kao u slučaju televizije Klan Kosova, kojoj su u registracionim dokumentima stajala dva grada na Kosovu – Peć i Đakovica – ali kao da su deo Srbije.

Aktuelni direktor MTS-a na Kosovu Dejan Ognjanović je za RSE rekao da nema komentar na ovu temu.

Kao direktor ili vlasnik MTS-a u registracionim dokumentima stoji Zoran Milojević. On je u javnosti poznat i pod nadimkom Zelja, a na čelu MTS-a na Kosovu je bio do pre dve godine.

Inače je i funkcioner u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci (SNS), a ranije je bio angažovan i u Kancelariji za Kosovo Vlade Srbije.

XS
SM
MD
LG