Desetine hiljada ljudi marširalo je ulicama Moskve u pomen ubijenom opozicionaru Borisu Nemcovu noseći transparente na kojima, između ostalog piše, “Heroji ne umiru”, "Umro je za budućnost Rusije" i "Plašili su te se, Borise". Marš u samom centru ruske prestonice okončan je bez incidenata.
Organizatori navode da se u centru prestonice Rusije sjatilo 70 000 građana, dok ruska policija navodi procene od oko 7000 ljudi.
Kolona duža od dva kilometra, prošla je od Slavjanskog trga preko Moskvoreckog mosta, do mesta na kojem je ubijen Njemcov, nedaleko od zidina Kremlja.
Uoči protestne šetnje građani su donosili cveće i palili sveće na mostu nadomak Kremlja gde je opozicionar i bivši premijer ubijen u petak. To mesto postalo je svojevrsni memorijal stradalog opozicionog lidera.
Fotogalerija sa ulica Moskve
Tokom dana nije bilo informacija o incidentima na ulicama Moskve. Međutim, Aleksej Gončarenko, ukrajinski poslanik, izjavio je da ga je ruska policija uhapsila neposredno pre početka šetnje povodom ubistva opozicionara Nemcova.
"Policija me uhapsila... Nisam uzvikivao nikakve parole, nisam nosio
transparente. Uhapsili su me samo zbog majice. Sada me vode u
policijsku stanicu"., napisao je Gončarenko na svom profilu na
Fejsbuku. Ukrajinski poslanik je naveo da nosi majicu s likom ubijenog Nemcova i napisom "Heroji ne umiru".
Istraga ubistva ide u više pravaca
Vladimir Putin, ruski predsednik, Nemcevljevo ubistvo ocenio je kao provokaciju, poručivši njegovoj majci da će ubice biti pronađene i kažnjene.
Međutim, sam Nemcov je u jednom od svojih poslednjih intervjua izrazio strahovanje upravo od Putina, zbog čestih kritikovanja ruske uloge u sukobima na istoku Ukrajine.
Ruski istražni komitet saopštio je da istragu sprovodi u više pravaca, uključujući i mogućnost da je stradao od ruke radikalnih islamista, ili pak da se, kako je sugerisao Vladimir Putin, radi o organizovanom ubistvu čiji je cilj ugrožavanje reputacije ruskih vlasti.
Vladimir Markin, portarol istražnog komiteta izjavio je da ima dokaza da je Nemcevu prećeneo zbog stavova koje je iznosio o napadu u kome je početkom januara stradalo osoblje satiričnog lista Šarli Ebdo.
„Ubistvo bi moglo biti pokušaj provokacije čija je svrha destabilizacija situacije u zemlji. Možda je upravo on izabran kao žrtva onih koji ne biraju sradstva u ostvarivanju svojih političkih ciljeva.“, rekao je Markin.
On je naveo da se istražuje i moguća veza sa sukobima u Ukrajini, kao i motivi povezani sa njegovim poslovanjem i privatnim životom. Međutim, svih pet potencijalnih motiva Istražnog komiteta skreću potencijalnu krivicu sa Vladimira Putina i ruske vlade, koju potenciraju kritičari Kremlja.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je izjavio da mu je Nemcov, pre oko dve nedelje, preneo da je planirao da objavi dokaze o ruskoj umešanosti u sukobe na istoku Ukrajine između proruskih pobunjenika i ukrajinskih snaga.
"Neko se veoma bojao toga.... Ubili su ga.“, rekao je Porošenko.
Advokat Borisa Nemcova rekao je za naš program da je on pao kao žrtva ruskog režima, bez obzira na to ko je povukao obarač.
"Politička odgovornost za ovo ubistvo je na vlastima i lično predsedniku Putinu, onima koji su započeli rat vode propagandnu kampanju mržnje, napisao je na Fejsbuku Grigori Javlinski, bivši lider liberalne partije Jabolko.
Aleksej Navaljni, jedan od opozicionih lidera upitao se kako je moguće da je Nemcov ubojen, kada je zbog najavljenih protesta za 1. mart bio pod policijskom prismotrom.
"Nemoguće je da se kretao oko Kremlja, a da nije bio pod nadzorom.“, napisao je Navaljni na svom blogu.
Istražitelji su utvrdili da je napadač u Nemcova ispalio najmanje osam hitaca iz automobila dok je šetao ulicom u pratnji jedne ženske osobe koja je nepovređena. Ubistvo Borisa Nemcova izazvalo je osude širom sveta.