Bosna i Hercegovina (BiH) domaćin je redovnog godišnjeg sastanka Konstituence, grupe zemalja članica Svjetske banke (SB) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kojoj pripada BiH. Tema je obuzdavanje inflacije i rasta cijena, kao i obezbjeđivanje sredstava za nabavku hrane i energenata.
Na sastanku u četvrtak, 15. septembra koji se nakon tri godine održava u Sarajevu osim visokih predstavnika MMF-a i Svjetske banke, učestvuju guverneri centralnih banaka i ministri i zamjenici ministara finansija zemalja članica Konstituence.
Predsjevajući Vijeća ministra Zoran Tegeltija istakao je da je diskusija učesnika sastanka, posebno predstavnika Svjetske banke i MMF-a, ne sadrže ohrabrujuće vijesti s obzirom da visoki rast cijena hrane i energenata a po svemu sudeći neće biti izazov samo u ovoj, već da će se prenijeti i u narednu godinu.
"Dobili smo jasnu poruku da će se zemlje koje nisu članice EU suočiti sa problemom obezbjeđivanja finansijskih sredstava na međunarodnom finansijskom tržištu. Teško je reći šta je sada za BiH veći izazov, nemogućnost pristupa međunarodnim finansijskim tržištima ili visok rast cijena hrane i energenata", rekao je novinarima predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija.
On je istakao da su zbog toga poduzete mjere, kao što su ograničavanje cijena, marže, a osigurana su sredstva i direktne intervencije raznim grupacijama u društvu.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH rekao da nije bilo intervencija unutar poreske politike, te da je sugerisano da bi to trebalo izbjegavati i ubuduće.
Dodao je kako očekuje da neće doći do nedostatka hrane i energenata u BiH, kao i zemljama Konstituence i EU, te naglasio da pomoć ugroženim kategorijama stanovništva treba da bude u fokusu svih vlasti.
Apelovao je na veću solidarnost među državama dodajući da je ta solidarnost stvar političkih odluka ključnih aktera u Evropi.
"Ako imate situaciju da EU danas govori o 140 milijardi eura pomoći za zemlje njene članice, nemojte da BiH i zemlje ostanu bez pomoći", izjavio je Tegeltija.
Izvršni direktori Svjetske banke Koen Davidse i Međunarodnog monetarnog fonda Pol Hilbers su u uvodnim obraćanjima naveli da je sastanak prilika da učesnici razmijene mišljenja i razgovaraju o politikama i programima MMF-a i Svjetske banke, kao i o drugim ključnim pitanjima za evropsku i svjetsku ekonomiju, poput trenutno aktuelnih pitanja inflacije i energetske sigurnosti, tranzicije i saradnje.
Davidse i Hilbers su u izjavi novinarima izrazili zadovoljstvo što se ovaj važan međunarodni sastanak održava u Sarajevu dodajući da je razgovarano o pomoći koju je Svjetska banka već pružila BiH, ali i o pomoći koja će uslijediti.
Ministrica vanjskih poslova Bisera Turković istakla je da je Svjetska banka u BiH zajedno sa donatorima u proteklih 30 godina investirala više od tri milijarde američkih dolara putem realizacije oko 120 projekata.
"Značajno je reći i da je izgrađeno više od 60 škola, 18 bolnica, više od 500 kilometara putne mreže uključujući tunele i mostove. Samo u periodu od 2017. godine projekti Svjetske banke podržali su otvaranje više od 30.000 radnih mjesta. Ove godine usaglasila se nova Strategija partnerstva sa Svjetskom bankom koja će podržati projekte u vrijednosti od 700 miliona američkih dolara", istakla je Turković.
Sastanak Konstituence u BiH trebao je biti održan u junu 2020. godine, ali je odgođen zbog pandemije COVID-19.