Hunta Mjanmarska uvela je obaveznu vojnu službu za sve mladiće i devojke, javili s državni mediji, dok se bori da obuzda oružane pobunjeničke snage koje se bore za veću autonomiju u različitim delovima zemlje.
Svi muškarci od 18 do 35 godina i žene od 18 do 27 godina moraju služiti do dve godine, dok ljudi posebnih profesija poput lekara do 45 godina starosti moraju da služe tri godine.
Vojni rok se može produžiti na ukupno pet godina u postojećem vanrednom stanju, javili su u subotu državni mediji.
"Dužnost da se čuva i brani nacija ne proteže se samo na vojnike, već i na sve građane. Zato želim da kažem svima da s ponosom poštuju zakon o vojnoj službi ovog naroda", rekao je portparol hunte Zav Min Tun državnim medijima.
Mjanmar je zahvaćen haosom otkako je vojska preuzela vlast kada je u puču 2021. zbacila izabranu vladu.
Vojska je od oktobra pretrpela gubitke u ljudstvu dok se bori protiv koordinisane ofanzive saveza tri pobunjeničke grupe etničkih manjina, u savezu sa prodemokratskim borcima.
To je najveći izazov s kojim se vojska suočila od prvog preuzimanja vlasti u bivšoj britanskoj koloniji 1962. godine.
Vojska se takođe muči da regrutuje vojnike i počela je da tera neborbeno osoblje na linije fronta, kažu analitičari.
Zakon koji nalaže regrutaciju uveden je 2010. godine, ali nije sproveden. Onima koji se ne odazovu pozivu preti kazna do pet godina zatvora, navodi zakon.
Tridesetjednogodišnji doktor iz Jangona rekao je da bi pre otišao iz Mjanmar nego služio vojsku.
"Ne mogu da nastavim da živim u zemlji jer mogu da dođu po nas bilo kada. Ako me nateraju, prosto ću pobeći. Nema šanse da žrtvujem život za njih", rekao je za Rojters lekar koji je tražio da mu se ne navodi ime iz bezbednosnih razloga.
Jedna 31-godišnja bankarka rekla je da se plaši da će je hunta klasifikovati kao "specijalistu" i naterati je da služi.
"Umesto da im služim, ili ću otići iz zemlje ili ću se verovatno pridružiti revolucionarnim snagama", rekla je ona, takođe odbijajući da bude identifikovana.
Izvor: Reuters