Dostupni linkovi

EU, SAD i drugi zabrinuti zbog ugrožavanja civila u sukobima u Mjanmaru


Pripadnik popunjeničke vojske u Mjanmaru, ilustrativna fotografija. 20. mart 2018.
Pripadnik popunjeničke vojske u Mjanmaru, ilustrativna fotografija. 20. mart 2018.

Evropska unija, SAD i druge zemlje zajedno su u petak izrazile uzbunu zbog pogoršanja sukoba u Mjanmaru i "sve većeg ugrožavanja civila".

Oni su posebno izrazili zabrinutost zbog izveštaja da su desetine hiljada civila u državi Rakajn – gde živi manjina Rohinja – bili primorani da napuste svoje domove i pozvali "sve naoružane aktere da osiguraju zaštitu civila".

Potpisnici zajedničke izjave – EU, SAD, Australija, Velika Britanija, Kanada, Južna Koreja, Novi Zeland, Norveška i Švajcarska – naglasili su da "mora postojati odgovornost za sve zločine počinjene u Mjanmaru".

Ujedinjene nacije su u petak upozorile da je eskalacija borbi u Rakajnu primorala oko 45.000 Rohinja da pobegne, usred navoda o ubistvima i spaljivanju imovine.

Sukobi su potresli tu državu u Mjanmaru otkako je vojska Arakana, koja kaže da se bori za veću autonomiju svom etničkom stanovništvu Rakajna, napala snage vladajuće hunte u novembru, okončavši prekid vatre koji je uglavnom postojao od vojnog udara 2021.

Potpisnici saopštenja naveli su da su "duboko zabrinuti zbog eskalacije sukoba u Mjanmaru, a posebno zbog sve većeg ugrožavanja civila, što dovodi do pogoršanja i razara ljudska prava, kao i humanitarne krize širom zemlje".

Oni su ukazali na kredibilne izveštaje o napadima na civile i mučenju, korišćenju civila kao živog štita i seksualnom nasilju nad ženama i decom.

Takođe su okrivili vladu za nestašicu hrane i vode i prekid pristupa medicinskoj i drugoj pomoći.

"U državi Rakajn, gradovi i sela su dosledno bili na meti vojnog režima i naoružanih grupa", navodi se u saopštenju.

"Izveštaji o prinudnom regrutovanju, uključujući Rohinja, dodatno dele zajednice i iskorišćavaju tenzije i nepoverenje. Cele populacije se suočavaju sa ekstremnim nivoima nesigurnosti hrane", navode potpisnici.

Dodaje se da je "situacija sve opasnija za sve civile, uključujući Rakajne, Rohindže i druge etničke zajednice".

EU, Sjedinjene Države i drugi potpisnici pozvali su na hitan prekid nasilja i da druge zemlje prestanu da šalju vojne zalihe, uključujući avionsko gorivo, u Mjanmar.

Oni su takođe pozvali na oslobađanje proizvoljno pritvorenih zatvorenika i na dijalog "kako bi se demokratija u potpunosti obnovila".

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG