Dostupni linkovi

Status Mitrovice rešavati sa statusom severnog Kosova


Most deli Mitrovicu na albanski i srpski deo
Most deli Mitrovicu na albanski i srpski deo

Za rešenje statusa Mitrovice, sada podeljenog grada na Ibru potrebni su razgovori između predstavnika dve zajednice i rešenje toga treba obezbediti uz rešavanje statusa severa Kosova, kažu predstavnici kosovskih Srba.

Potpredsednica SNV Kosova Rada Trajković:

„Svakako da bi za mene rešenje koje ne bi više aludiralo na neku podelu bilo najbolje rešenje. U tom smislu volela bih da Mitrovica bude proširena opština Zvečan“
, kaže gospođa Trajković.

Predsednik Izvršnog odbora SNV Mitrovice Nebojša Jović kaže kako je jedino moguće rešenje u ovom trenutku podeljen grad.

„Najbolje je da Srbi, građani na severu Mitrovice što bolje razviju grad, odnosno što bolje uslove života, isto da rade Albanci u južnoj Mitrovici. Verujem da će doći vreme kada će Srbi konačno moći da se vrate u južnu Mitrovicu, da se vrate Albanci koji ne mogu trenutno da budu u severnoj Mitrovici, da svako bude u svom domu samo tako možemo doći do cilja“
, kaže Jović.

Mitrovica može biti jedinstveni grad jedino pod uslovom da Kosovo bude deo Srbije, kaže Jović. On smatra da su predlozi, kakav je onaj u paketu međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija o jednistvenom gradu sa dve opštine i sa jednom gradskom upravom, neprihvatljivi za Srbe.

„Ako znamo da bi u tom bordu na početku na samom vrhu bio neki politički predstavnik međunarodne zajednice, nas iskustvo uči da kad god su na čelu tog organi bili predstavnici međunarodne zajednice oličeni u specijalne predstavnike generalnog sekretara da su uvek apsolutno bili pristrasni, uvek na albanskoj strani i u najvećem broju slučajeva radili protiv interesa srpskog naroda“
, kaže Jović.

Rada Trajković ističe, međutim, da treba prestati sa kampanjom da su međunarodni predstavnici pristrasni:

„Ja mislim da svi mi treba da prestanemo sa pričom i kampanjom gde međunarodnu zajednicu vidimo kao faktor koji se ponaša navijački. Ja ipak mislim da ima prostora da se sa međunarodnom zajednicom napravi rešenje koje bi vodilo ka nečemu što je kompromis.“


Ona smatra da početak rešenja statusa Mitrovice treba da bude početak razgovora predstavnika obe strane:

„Za mene početak rešavanja tog pitanja jeste nešto što bi podrazumevalo dijalog ili otvaranje početka dijaloga između albanskog liderstva u južnom delu Mitrovice sa srpskim liderstvom iz severne Mitrovice sa ciljem i zadatkom da se pronađe najbolje rešenje, a to bi suštinski bilo rešenje koje bi bilo dogovarano.“


Jović smatra da bi trebalo ispoštovati prirodnu granicu na reci Ibar i da stanovnici Mitrovice treba da nastave da žive jedni pored drugih.

„U skoro 99 odsto, Srbi u Mitrovici ovog trenutka smatraju da je najbolje da živimo jedni pored drugih, da ispoštujemo tu prirodnu granicu, što ne znači da ne treba pronaći načina za eventualnu saradnju, ali koja ne bi obavezivala da liči na jedinstven grad“
, kaže Jović.

Mitrovica je od juna 1999. godine je podeljena na južni i severni deo. Predstavnici međunarodne zajednice su do sada izlazili sa različitim predlozima kako rešiti problem podeljenog grada, međutim zbog nespremnosti i jedne i druge strane ti planovi nisu ostvareni. Međunarodni posrednik za status Kosova Marti Ahtisari je predložio da se u gradu organizuju dve opštinske uprave, za južni i severni deo Mitrovice i da na čelu grada bude jedna gradska uprava, koju bi za početak predvodio predstavnik međunarodne zajednice. Taj predlog je prihvaćen od strane institucija Kosova i predstavnika južne Mitrovice, međutim protiv njega su se izjasnili predstavnici Srbije i Srbi iz severnog dela grada.
XS
SM
MD
LG