Nadire Hasani i Ljiljana Dražević neke su od žena koje su svoje proizvode iznele na multietničkoj pijaci "mešovite robe" na glavnom mostu na Ibru, koji deli Južnu i Severnu Mitrovicu.
Ovaj most je često bio poprište sukoba između Albanaca i Srba, pa je tako umesto da spaja ljude, postao simbol podele ove dve etničke zajednice na Kosovu.
Grad Mitrovica je podeljen nakon rata na Kosovu 1998/1999. Danas su dve odvojene opštine, Južna Mitrovica, sa albanskom većinom, i Severna Mitrovica, u kojoj su većina stanovnika Srbi.
Ipak, ovoga petka (26. aprila)se na mostu preko Ibra mogla videti i malo drugačija slika: šarene ručno izrađene ženske tašne, nakit, cveće, razni ukrasi i uglavnom žene prodavci iz različitih etničkih zajednica.
"Ako ne može da nas približi politika, mora da nas približi rad, umetnost, ljubav, razumevanje, saradnja i mnogo toga pozitivnog", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Ljiljana Dražević, koja dolazi iz Severne Mitrovice.
Nadire Hasani, koja živi u Južnoj Mitrovici, veruje da se etničke zajednice mogu približiti jedna drugoj kroz direktni kontakt.
"Ovo je svakako korak ka zbližavanju zajednica", smatra Nadire.
Zato je rado prihvatila da bude deo manifestacije "Pijaca mešovite robe", koja je organizovana u okviru projekta nevladine organizacije Community Building Mitrovica (CBM).
Community Building Mitrovica inače radi u oblasti mira i razvoja zajednica u širem regionu Mitrovice sa ciljem olakšavanja kontakta i ostvarivanja dijaloga među građanima.
Ljiljana ističe da su žene "najjača karika u društvu", te da su one te koje mogu da doprinesu pomirenju.
"Deca će znati da je to (pomirenje) moguće, pa će (žene) preneti komšinicama. 'Da, ja sam upoznala jednu Srpkinju, ja jednu Albanku, jednu Bošnjakinju, Romkinju'... zajedno smo bile na sajmu, lepo smo se družile, pokazale da ipak možemo zajedno što je jedan od dobrih ciljeva ovog sajma i to bi trebalo raditi što češće", kaže Ljiljana Dražević.
Na severu Kosova su u poslednje vreme česte etničke tenzije, dok su se krize nizale jedna za drugom u poslednje dve godine.
Nemanja Nestorović iz organizacije Community Building Mitrovica kaže da su ovakve manifestacije prilika da se pripadnici različitih etničkih zajednica upoznaju i sarađuju.
"Da imaju mogućnost da izlažu svoju robu, da se umrežavaju i da stvore neke kontakte u gradu poput Mitrovice, koji je podeljen i koji nema neku platformu koja bi ih zajedno povezala", kaže Nestorović za RSE.
Nestorović ocenjuje da su žene danas "spremnije" na razgovor, saradnju i pomirenje.
"Žene praktičnije razmišljaju od muškaraca i kroz taj neki ekonomski razvoj, pružanje prilike na ekonomskom nivou, to je jedna dobra spona koja povezuje zajednice na Kosovu", navodi on.
Damira Bahadir iz Severne Mitrovice, koja dolazi iz redova bošnjačke zajednice, na ovoj pijaci je izložila igračke od drveta.
Smatra da su multietnički događaji važni za sve zajednice koje žive na Kosovu.
"Ovo je pravo i lepo mesto da se svako upozna sa svačijim radom, da se na ovakvim mestima komunicira", kaže Damira.
Snežana Petrović je cvećarka, a na multietničku pijacu je došla iz Leška - opštine Leposavić sa srpskom većinom na severu Kosova.
"Kada bi se svi potrudili malo više kao mi, danas sve bi bilo kako treba", kaže ova sagovornica RSE.
O značaju zajedničkog rada i izlaganja za RSE je govorila i Sadete Sulejmani iz organizacije Zajedno, koja okuplja žene sa invaliditetom.
"Ako smo zajedno, imamo budućnost. Ako nismo zajedno neće da bude ništa dobro", smatra Sadite.
Osim prodavaca, na pijaci su i kupci bili iz različitih etničkih zajednica.
Među kupcima bili su Sani Sulja i Neda.
"Samo neka bude mir i ništa drugo", rekla je Neda iz Severne Mitrovice, sa čime je saglasan i njen sugrađanin, Sani Sulja.
Facebook Forum