Američki odvjetnik hrvatskog porijekla Luka Mišetić, poznat po uspješnoj obrani hrvatskog generala Ante Gotovine na Haškom tribunalu, tužio je na američkom sudu lidera hrvatskih Srba Milorada Pupovca za klevetu i traži milijun dolara odštete. Pupovac je kazao da je Mišetić zbog zarada na obranama u Hagu ratni profiter, a Mišetić ga tuži i traži odštetu jer tvrdi da mu je klevetom nanio štetu u Sjedinjenim Državama.
Lider srpske manjine u Hrvatskoj Milorad Pupovac je, gostujući na N1 televiziji 24. svibnja, na novinarsko pitanje da komentira tvrdnje američkog odvjetnika Luke Mišetića kako on "poriče genocid u Srebrenici", odgovorio kako Mišetić ne zavređuje da se osvrće na njegove optužbe, jer je, kazao je Pupovac, Mišetić "jedan običan ratni profiter koji nesreću Bošnjaka, Hrvata i Srba iz svoje američke debele fotelje naplaćuje debelim i golemim sumama novca, uključujući i novce ove države".
Mišetić se osjetio oklevetanim i pred njujorškim sudom je tužio Pupovca za odštetu u visini od "ne manje od milijun dolara".
On u tužbi tvrdi da mu je Pupovac lažnom optužbom i klevetom da je ratni profiter koju su mediji prenijeli širom svijeta naštetio njegovom ugledu, posebno u Sjedinjenim državama i New Yorku.
Mišetić kaže da je u Hagu bio plaćen koliko i drugi branitelji, a da je Pupovčev demagoški i uvredljivi napad imao jedinu svrhu, da zaobiđe odgovor na pitanje o Srebrenici.
Pokušali smo od Mišetića dobiti pojašnjenje njegove tužbe. Međutim, nije odgovarao na naše upite, a Pupovac za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže kako je Mišetić u više navrata napadao neistomišljenike iz pozicije koju mu je odvjetnički status omogućavao.
"U više navrata je napadao ne samo političke i novinarske figure nastojeći ograničiti slobodu mišljenja, slobodu izražavanja i slobodu govorenja. A pritom se naravno služio i sam najrazličitijim oblicima neistine, optužbi neutemeljenih u činjenicama i klevete".
Pupovac kaže kako živi u atmosferi klevetanja, ali da nikada nije posezao za sudskim tužbama, iako mu je to klevetanje ograničavalo prava i slobode, a nerijetko dovodilo u pitanje i život.
"Ali radimo, djelujemo i živimo u takvim okolnostima i nosimo se s njima. Može biti da to njemu iz njujorške perspektive ne izgleda tako. Može biti da on ima sasvim drugačiju perspektivu, a onda i drugačije mogućnosti. Može biti da misli da mu odvjetnički položaj omogućava da to može činiti u zemlji i prema zemlji u kojoj mi živimo, radimo i prolazimo kroz sve što prolazimo", zaključio je Pupovac.
Radi cjelovite informacije, valja dodati da je Pupovac ipak posezao za tužbama u obrani od javnih napada. Zbog izjave lidera jedne marginalne srpske stranke u Hrvatskoj Nenada Vlahovića da je "biznismen koji se obogatio na srpskoj tuzi i jadu" Pupovac ga je tužio za klevetu i od njega 2016. godine dobio 3.600 eura odštete i sudskih troškova.
Mišetić je ranije u niz navrata na Twiteru prozvao Pupovca i Dejana Jovića da ne priznaju da je u Srebrenici počinjen genocid.
Tjednik srpske manjine "Novosti" podsjeća da je Pupovac kao dio saborskog izaslanstva bio 2015. godine na komemoraciji u Srebrenici, da je pozdravio ispriku srpskog predsjednika Tomislava Nikolića za Srebrenicu iz 2013. godine, a da je 2014. godine na pitanje novinara portala "Lupiga.com": "Misli li da u Srebrenici nije bilo genocida?", odgovorio kako je "Srebrenica, i ne samo ona jer ima i drugih mjesta, slučaj u kojem postoje elementi genocidnih radnji koje treba prepoznati".
"Novosti" dodaju da je Hrvatska iz svog proračuna odvjetničkom timu koji je branio Gotovinu, Čermaka i Markača, a u kojem je bio i Mišetić, isplatila oko 22,5 milijuna eura honorara, odvjetničkom timu koji je spremao tužbu protiv Srbije za genocid, a u kojem je također bio Mišetić, 3,7 milijuna eura, a da je odvjetničkoj tvrtki Squire Patton Boggs, koja zastupa Hrvatsku u arbitražama oko MOL-a sa Mađarima, a čiji je predstavnik za Hrvatsku Mišetić, isplaćeno nešto preko 15 milijuna eura.