Dostupni linkovi

Ministri EU okupili se radi debate o opštoj zabrani viza za Ruse


Pošto je EU zabranila vazdušni saobraćaj na letovima iz Rusije, većina putnika koristi ruske kopnene granice sa Poljskom, Finskom i baltičkim državama da putuju u druge zemlje EU.
Pošto je EU zabranila vazdušni saobraćaj na letovima iz Rusije, većina putnika koristi ruske kopnene granice sa Poljskom, Finskom i baltičkim državama da putuju u druge zemlje EU.

Predlog članica Evropske unije da se građanima Rusije zabrane turističke vize zbog rata u Ukrajini naišao je, čini se, na veliku prepreku pošto su se ministri Unije okupili u Pragu 30. avgusta. Francuska i Nemačka objavile su zajednički dokument neposredno uoči sastanka u kojem se kaže da bi pitanje ograničavanja viza za Ruse bilo kontraproduktivno jer EU pokušava da se bori za "srca i umove" onih Rusa koji ne podržavaju agresiju Moskve na Ukrajinu.

Pitanje ograničavanja viza za Ruse poslednjih dana je uzelo maha među nekim zemljama EU, ali neophodno je da se postigne dogovor svih 27 članica bloka kako bi to postalo poslednja sankcija Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu. "Treba razmisliti o pametnim načinima da iskoristimo važnu polugu izdavanja viza", navodi se u zajedničkom dokumentu Nemačke i Francuske.

"Ograničavajući kontakte sa predstavnicima režima i vlasti u oblastima od vitalnog interesa EU, moramo se strateški boriti za 'srca i umove' ruskog stanovništva - barem za segmente koji još nisu potpuno otuđeni od 'Zapada'," dodaje se, uz sugestiju da vize ostaju otvorene za studente, umetnike, naučnike i druge ključne profesionalce koji žele da uđu u EU.

Zemlje koje dele granice sa Rusijom - baltičke države, Poljska i Finska - predvodile su težnju za restriktivnijim zabranama viza za ruske turiste. Pošto je EU zabranila vazdušni saobraćaj na letovima iz Rusije, većina putnika koristi kopnene granice za putovanje u druge zemlje EU.

U intervjuu za RSE na marginama sastanka u Pragu, estonski ministar spoljnih poslova Urmas Reinsalu pozvao je svojih 26 kolega iz EU da zabrane turističke vize Rusima jer kako je rekao "moramo da učinimo sve da izvršimo pritisak na rusko društvo".

Sporazum o vizama iz 2007. kojim se Rusima olakšavaju uslovi za ulazak u EU delimično je suspendovan krajem februara, ciljajući na ljude bliske ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, kao što su ruske zvanične delegacije i vlasnici diplomatskih pasoša. Ali je za takozvane "obične" građane Rusije ostavljen prostor da uživaju u pogodnostima EU u vezi sa viznim režimom, kao što su smanjeno vreme čekanja i troškovi i potreba za podnošenjem manje dokumenata prilikom podnošenja zahteva za vizu.

Rumunski ministar inostranih poslova Bogdan Auresku rekao je za RSE da Bukurešt "u potpunosti podržava" suspenziju sporazuma o viznim olakšicama sa Rusijom i ponudio njegovu "punu dostupnost" za razgovor o daljim merama kojima se Rusima ograničava pristup teritorijama EU. Napomenuo je da Rumunija još nije deo šengenske zone, tako da pristup mnogim drugim državama EU nije neometan.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je ovog meseca EU da prestane da izdaje sve vize građanima Rusije kako bi kaznila Moskvu za njen napad na njegovu zemlju.

U Pragu je 30. avgusta ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba rekao da bi trebalo zabraniti izdavanje viza svim Rusima, osim političkim neistomišljenicima. On je u intervjuu za RSE rekao da je "nazvati ovaj rat 'problemom Putina', a ne problemom ruskog društva koje uglavnom podržava svog predsednika samoobmana".

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj rekao je u intervjuu za RSE u Pragu 29. avgusta da je "već došlo do delimične suspenzije (viznog režima)" i da misli da će biti napravljen još jedan korak dalje.

"Ali ne mogu da vam kažem da li će to biti potpuna (zabrana).... Ne bih bio za to da Rusi nikada, iz bilo kog razloga ne mogu da idu u Evropu... Ali to je na ministrima EU da odluče", dodao je visoki diplomata bloka.

Borrell: 'Ne treba blokirati sve Ruse'.
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

XS
SM
MD
LG