Dostupni linkovi

Dodik: Republika Srpska neće pregovarati o imovini


Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske

Mi ćemo nastaviti da putem naših odluka, zakona i propisa to pitanje zadržimo u fokusu Republike Srpske, svidjelo se to nekome ili ne, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske (RS) na konferenciji za novinare u Banjaluci 28. decembra.

On je izjavio je kako je za Republiku Srpsku pitanje imovine riješeno.

"To da nam uzmete šume, zemljište, puteve, hidrocentrale i ostalo, to možete da 'objesite mačku o rep'", rekao je Dodik.

Skupština Republike Srpske raspravlja o Prijedlogu zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti. RS nema ustavnu nadležnost za donošenje ovog zakona.

Na sjednici održanoj u Sarajevu 22. septembra Ustavni sud Bosne i Hercegovine je stavio van snage Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti Republike Srpske.

Krovni pravosudni organ BiH je odlučivao na osnovu zahtjeva šest delegata Doma naroda bh. parlamenta.

U svojoj odluci objavljenoj nakon 130. plenarne sjednice, sud navodi da ovaj bh. entitet "nema ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja je predmet Zakona", jer se radi o nadležnosti BiH – te su, kako kažu, ponovili svoje stajalište iz ranijih odluka.

Upozoravaju da pitanje državne imovine još nije riješeno te da postoji istinska nužnost da BiH "to pitanje riješi što je prije moguće".

Bosanskohercegovački entitet Republika Srpska do sada je četiri puta zakonima pokušavao regulirsati pitanje državne imovine.

Ustavni sud BiH je svaki put naveo da se radi o isključivoj nadležnosti BiH u regulisanju pitanja državne imovine.

Raspolaganje državnom imovinom BiH je zabranjeno Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom iz 2005. godine koji je nametnuo tadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown.

Prema tom zakonu, sva nepokretna imovina koja je pripala BiH, na osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije republika bivše SFR Jugoslavije iz 2001. godine, se vodi kao državna.

Zakon će biti na snazi dok u Parlamentu BiH ne bude usvojen novi, koji utvrđuje koja imovina pripada kojem nivou vlasti.

Pročitajte i ovo:

XS
SM
MD
LG