Dostupni linkovi

Tužiteljstvo BiH se žalilo na oslobađajuću presudu za ratne zločine kod Sarajeva


Komemoracija žrtvama u Vogošći, 16. juna 2013. (fotoarhiva)
Komemoracija žrtvama u Vogošći, 16. juna 2013. (fotoarhiva)

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine uložilo je žalbu na prvostepenu presudu kojom je Miladin Trifunović oslobođen 14. novembra optužbi za zločin protiv čovječnosti nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti na području Vogošće i Ilijaša, potvrdili su 8. januara iz Tužiteljstva za Radio Slobodna Evropa.

Iz Tužiteljstva BiH su naveli da su se žalili zbog "bitne povrede odredbi kaznenog postupka, kaznenog zakona te zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.

"Žalba je uložena u zakonskom roku 27. decembra 2023. godine. Sjednica pred Apelacijskim vijećem nije zakazana", naveli su iz Tužiteljstva BiH.

Miladina Trifunovića, bivšeg zapovjednika Vogošćanske brigade Vojske Republike Srpske, Tužiteljstvo BiH je teretilo da je odgovoran za ubistva i smrtna stradanja, te fizička i psihička zlostavljanja većeg broja osoba.

Te osobe bile su nezakonito zatvorene u objektu zvanom "Planjina kuća" u mjestu Svrake pored Vogošće, 15-ak kilometara sjeverno od Sarajeva.

Žrtve su odvođene, kako je navedeno u optužnici, u živi štit, kao i na prinudne radove na crti bojišta, u zoni vatrenog djelovanja.

To je, kako se navodi u optužnici, rezultiralo ubistvima najmanje 20 osoba, ranjavanjem i teškim tjelesnim ozljedama najmanje 20 osoba, kao i zlostavljanjem više desetina zatvorenih osoba

Trifunovića su krajem oktobra 2019. godine uhapsili policijski djelatnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), na području Sokoca, postupajući po nalogu tužioca iz Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH.

Suđenje Trifunoviću je počelo u januaru 2020. godine.

Za ratne zločine na području Vogošće na 10. godina zatvora je osuđen Jovan Tintor, predsjednik Kriznog štaba srpske općine Vogošća. Tintor je bio savjetnik Radovana Karadžića, a tokom haških suđenja spomenut je u više procesa kao odgovorna osoba za brojne zločine, primjerice izvođenje zarobljenika s područje općine Novo Sarajevo koji su potom pogubljeni.

Također ga se dovodilo u vezu s uspostavom zloglasnih logora u kojima su civili nesrpske nacionalnosti svirepo mučeni prije nego su mnogi od njih ubijeni.

Nakon rata Tintor je boravio u Srbiji gdje je osuđen i na devet godina zatvora zbog ubojstva čovjeka prilikom svađe u Banji Vrujci 2012.godine.

XS
SM
MD
LG