Dostupni linkovi

Usvojena Informacija o trendu smanjenja broja migranata u BiH


U Informaciji o stanju u oblasti migracija u BiH za 2020. godinu navedeno je da je prisutan trend stalnog pada broja migranata.( Foto: Migranti u šumi blizu Bihaća 30. juna 2021.)
U Informaciji o stanju u oblasti migracija u BiH za 2020. godinu navedeno je da je prisutan trend stalnog pada broja migranata.( Foto: Migranti u šumi blizu Bihaća 30. juna 2021.)

U Bosni i Hercegovini (BiH) prisutan je trend stalnog pada broja migranata, navedeno je u Informaciji o stanju u oblasti migracija u BiH za 2020. godinu, koju je u četvrtak, 1. jula, usvojio Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić, istakao je, tokom obrazlaganja Izvještaja, da se u BiH trenutno nalazi 3.049 migranata. No dodao je i da je „država zanemarila ovo pitanje“.

„Država Bosna i Hercegovina, u smislu budžeta i ovlaštenja ignoriše postojanje migracija, što je iz moje perspektive jedan neodrživ pristup, zbog toga što su migracije jedan svjetski trend i jedan od ključnih sigurnosnih pitanja za Evropsku uniju (EU) i većinu zemalja koje na ozbiljan način tretiraju sigurnost“, naveo je Cikotić.

Usvojen je i Zaključak da se u roku od dva mjeseca dostavi novi izvještaj o bezbjednosti u oblasti migracija za prvih šest mjeseci 2021. godine.

Informacija ovog ministarstva o stanju bezbjednosti u BiH u 2018. i 2019. godini nije dobila podršku većine.

Prihvaćena je i Informacija o stanju javne zaduženosti BiH na dan 31. decembra 2020. godine, koju je pripremilo Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Dom naroda je u drugom krugu glasanja podržao principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama koji je predložilo Vijeće ministara BiH.

Kako bi se spriječile zloupotrebe u javnim nabavkama i ova oblast uskladila sa direktivama EU, u BiH se već skoro četiri godine radi na izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama.

Iz Agencije za javne nabavke BiH u pisanom odgovoru na upit RSE iz maja ove godine, o tome šta predviđaju izmjene Zakona o javnim nabavkama, istakli su kako se njime modernizuje sistem javnih nabavki i vrši dalja harmonizaciju sa direktivama EU, što je jedna od obaveza BiH u procesu pridruživanja EU.

Bez diskusije delegata podržani su i principi Prijedloga zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom BiH.

Prijedlog da se Zakon o carinskim prekršajima BiH razmatra po hitnom postupku nije usvojen.

Zbog nedostatka entitetske većine taj prijedlog je upućen Kolegiju na usaglašavanje.

„Mi nemamo nikakvog osnova da podržimo zakon u hitnoj proceduri. Suviše ima stvari koje su upozoravajuće i mislim da Dom naroda neće ništa izgubiti ako donese odluku da ne usvoji hitno proceduru“, rekla je delegatkinja Doma naroda iz reda srpskog naroda Dušanka Majkić.

Zahtjev za razmatranje tog zakonskog prijedloga uputilo je Vijeće ministara BiH, nakon što ga je usvojilo na sjednici održanoj 16. juna.

Usvojen je Prijedlog zaključka o osnivanju komisije za provođenje procedure za imenovanje tri ombudsmena za ljudska prava BiH.

Dom naroda nije podržao delegatsku inicijativu Denisa Bećirovića kojom bi se zadužilo Vijeće ministara BiH da, u saradnji s entitetskim vladama, sačini i u parlamentarnu proceduru dostavi cjelovit prijedlog mjera efektivne zaštite domaće proizvodnje.

Na kraju sjednice delegati su dali saglasnosti za ratifikaciju nekoliko sporazuma o prekograničnoj, privrednoj i infrastrukturnoj saradnji BiH sa drugim zemljama.

XS
SM
MD
LG