Italijanska premijerka Giorgia Meloni pozvala je u utorak, 3. jula čelnike njene krajnje desničarske stranke Braća Italije (Fratelli D'Italia) da odbace antisemitizam, rasizam i nostalgiju za totalitarnim režimima rekavši da bi trebalo da izbace iz svojih redova sve koji glorificiraju fašističku prošlost Italije.
Njen poziv je uslijedio nakon što je medijska istraga prošle sedmice objavila snimke pojedinih članova omladinskog krila kako veličaju fašizam, koriste fašističke pozdrave i daju rasističke i antisemitske komentare.
Meloni je osudila antijevrejske rasne zakone fašističkog režima i suzbijanje demokratije, ali kritičari dugo govore da nije učinila dovoljno da se distancira od neofašističkih korijena svoje stranke, pišu svjetski mediji.
Pismo Braći
"Rekla sam i ponovio na desetine puta, ali možda treba da ponovim: u Braći Italije nema mjesta za rasističke ili antisemitske stavove, kao što nema mjesta za nostalgičare totalitarizma 1900-ih ili bilo koje druge emisija glupog folklora", rekla je Meloni u pismu svojoj stranci koju su 3. jula objavili italijanski mediji, prenosi Associated Press.
Internetska novinska kuća Fanpage objavila je prošlog mjeseca video snimke koje je skrivenom kamerom snimio novinar koji se predstavljao kao aktivista omladinskog krila Braće Italije. Prikazali su članove grupe kako hvale fašističkog diktatora Benita Mussolinija, kako koriste fašističke pozdrave i uzvikuju nacistički poklič "Sieg Heil".
Braća Italije, podsjeća AP, vode porijeklo od Italijanskog socijalnog pokreta, ili MSI, koji su 1946. osnovali bivši Mussolinijevi zvaničnici i koji je u svoje redove privukao fašističke simpatizere. Ostala je mala krajnje desničarska stranka do 1990-ih, kada je postala Nacionalna alijansa i radila na distanciranju od svoje neofašističke prošlosti.
Meloni je bila članica omladinskih ogranaka MSI-ja i Nacionalne alijanse, a osnovala je Braću Italije 2012. godine, zadržavši simbol trobojnog plamena MSI-ja u svom stranačkom logotipu.
Liliana Segre, 93-godišnja doživotna senatorka koja je preživjela holokaust, rekla je za italijansku privatnu televiziju La7 da su takva osjećanja oduvijek postojala u Italiji, ali da se s novom vladom krajnje desnice "ne stide ničega".
Rekla je da su nacistički slogani oživjeli sjećanja na njenu deportaciju. "Hoću li sada, u mojim godinama, biti primorana da napustim svoju zemlju, kao što sam već jednom bila?"
Poruke 'zvijezda u usponu'
Italijanska premijerka Giorgia Meloni rekla je članovima svoje stranke Braća Italije da je "bijesna i tužna" nakon što je istraživačka kuća objavila dva izvještaja u kojima se vidi kako članovi omladinskog krila te stranke koriste fašističke pozdrave i rasistički i antisemitski jezik, itakao je BBC.
"Nema mjesta (u stranci) za rasističke ili antisemitske stavove, na isti način kao što nema mjesta za nostalgiju za totalitarnim sistemima 20. vijeka, ili za bilo koji drugi prikaz glupog folklora", napisala je Meloni u pismu.
Dodala je da "nema vremena za gubljenje sa onima koji žele da, svjesno ili ne, postanu oruđe u rukama naših protivnika".
"Oni koji ovo nisu u stanju razumjeti, koji nisu razumjeli (naš) put ili koji nisu u stanju pratiti korak ne mogu biti dio Braće Italije."
U prvom izvještaju koji je sredinom juna objavila istraživačka kuća Fanpage.it, članovi Nacionalnog omladinskog krila Braće Italije (Gioventù Nazionale - GN) mogu se čuti kako uzvikuju slogane poput "Za čišći svijet, vrati se, ujače Benito (Mussolini)" i "Sieg Heil!".
Dvije sedmice kasnije, drugi dio istrage pokazao je da nekoliko članova i lokalnih lidera daju pogrdne primjedbe o osobama s invaliditetom, kao i rasističke komentare i antisemitske primjedbe.
Fanpage je saopštio da je nakon objavljivanja izvještaja nekoliko bivših članova omladinskog krila Braće Italije stupilo u kontakt kako bi podijelili svoja iskustva unutar grupe. Mnogi su rekli da su bili svjedoci sličnog ponašanja u lokalnim podružnicama širom Italije.
BBC naglašava da je nekoliko istaknutijih članova GN-a koji su predstavljeni u istrazi smatrano kao zvijezde u usponu unutar glavne stranke Braća Italije.
Jedna od njih, Elisa Segnini, za koju se u jednom od video zapisa moglo čuti kako kaže da "nikada nije prestala biti rasista ili fašista", dala je ostavku na svoju funkciju sekretara kabineta poslanika FDI-a.
Vođa lokalnog ogranka Flaminia Pace povukla se sa svoje više uloge u GN nakon što je uhvaćena na kameri kako se ruga jevrejskoj senatorki FDI, Ester Mieli.
Simona Malpezzi, opoziciona senatorka Demokratske stranke lijevog centra (PD), rekla je da je Meloni trebala "zahvaliti novinarima Fanpage-a koji su ukazali na izuzetno ozbiljno pitanje u vezi sa omladinskim krilom (na koji je Meloni) tako ponosna".
Meloni je ranije pohvalila GN, ukazuje britanski javni servis, dodajući da je na političkom događaju prošlog decembra rekla da su njene mlađe pristalice "divne", rekavši: "Mnogi su ljubomorni na nas jer imamo mlade ljude koji i dalje vjeruju u politiku... To je rijetko i dragocjeno".
Otkako je postala vođa desničarske koalicije i premijerka Italije 2022. godine, Meloni se često nalazila u središtu kontroverzi koje uključuju njenu stranku Braća Italije, koja svoje političke korijene vuče iz pokreta kojeg su postavile Mussolinijeve pristalice nakon Drugog svjetskog rata.
U junu je, podsjeća BBC, glasnogovornik ministra poljoprivrede i ključnog Melonijevog saveznika Francesco Lollobrigida podnio ostavku nakon objavljivanja prisluškivanih poziva i poruka koje su sadržavale rasističke i antisemitske komentare.
Nepotpuna tranformacija
Izvještaj Fanpage-a bio je udarac za Meloni, koja je, uprkos tome što ima korijene u stranci koja je nastala iz olupina fašizma, nastojala da se pomjeri dalje od te prošlosti i obećala da će se predstaviti kao moderan, pragmatičan lider, iznova ponavljajući da fašizam pripada istoriji, ističe The New York Times.
Ali skoro dvije godine nakon svog mandata, morala je podsjetiti vodstvo svoje stranke da ostavi to naslijeđe iza sebe.
Pokazalo se, ocjenjuje list, da transformacija nije bila potpuna i da nostalgija za elementima najmračnije prošlosti Italije i dalje postoji, barem u nekim dijelovima stranke koja je od marginalnog pokreta prerasla u najveću vladajuću političku silu Italije.
Michela Di Biase, poslanica italijanske Demokratske stranke, optužila je partijsku omladinu Meloni da idealizira one koji su "uprljali istoriju naše zemlje krvlju progona".
Meloni i poslanici iz njene stranke najprije su kritikovali novinarske metode italijanskog Fanpage-a i rekli da novinski izvještaj ne predstavlja pravi identitet njene stranke ili njenog omladinskog pokreta, već malu manjinu.
Luca Ciriani, poslanik iz Braće Italije, rekao je da je izvještaj napravljen na osnovu fragmentiranih slika izvan konteksta. Ostali članovi stranke su ipak osudili takvo ponašanje.
Međutim, ističe New York Times, Meloni je također osjetila potrebu da progovori.
"U našim redovima nema mjesta za one koji igraju karikaturalne uloge koje služe samo narativu koji naši protivnici žele da kreiraju o nama", napisala je ona u pismu. "Ja i nemamo vremena za gubljenje s onima koji žele da idemo unazad."
Ona je također podsjetila lidere stranaka da su se Braća Italije pridržavala rezolucije Evropskog parlamenta iz 2019. godine koja osuđuje sve diktature 20. vijeka.