Piše: Tadžikistanski servis Radija Slobodna Evropa
Dilrabo je rekla da se udala sa 16 godina kako bi pobjegla od teškog života sa kojim se suočila nakon smrti oca i ponovne udaje majke nakon čega je ostala u državnom internatu za djecu bez odgovarajućeg staranja.
"Moj brak je trajao samo dvije godine… tokom tog vremena me je maltretirao suprug. Sada, moj mali sin i ja nemamo gdje da živimo", rekla je 23-godišnja stanovnica Dušanbea, koja je tražila da se ne objavljuje njeno prezime.
Dilrabo kaže da je njen "život mogao biti drugačiji" da nije napustila školu nakon sedmog razreda i udala se, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
"Sada sam mogla da radim, zarađujem za život", rekla je Dilrabo za RSE. "Umjesto toga, ostavljena sam da se nosim sa nevoljama."
- BiH ne provodi preporuke UN o zabrani maloljetničkih brakova
- Zašto je pandemija povećala rizik od ugovorenih dječijih brakova?
- U dečiji brak zbog siromaštva
Dilrabo nije rekla da li su njen brak a kasnije razvod bili zvanično zavedeni ili je imala samo vjersko islamsko vjenčanje "nikah".
Centralnoazijska država sa mislimanskom većinom je 2010. podigla zakonsku granicu za stupanje u brak sa 17 na 18 godina. Vlasti su rekle da je taj potez napravljen kako bi se zaštitila prava žena i osigurao njihov boljitak.
Vlada je takođe upozorila vjerske poglavare da ne vjenčavaju vjerskim običajima osobe mlađe od 18 godina.
Međutim, Tadžikistanci i dalje mogu da se vjenčaju uz dozvolu suda. Zvanična statistika pokazuje da je posljednjih godina sve više maloljetničkih brakova sa dozvolom suda. Više od 4.000 ljudi se vjenčalo sa 17 godina uz dozvolu suda u Tadžikistanu 2022. kako navodi omdusman za ljudska prava Tadžikistana, Sihail Kodiri.
Ovaj broj pokazuje značajan porast u odnosu na 2018. kada je zvanično bilo registrovano 2.500 maloljetničkih brakova.
"Ove brojke su previsoke", rekao je Kodiri. "Brak ne treba da bude dozvoljen prije 18. Moramo na kraju izmijeniti zakon."
Zakon ne kaže pod kojim okolnostima sudovi mogu da daju pravo na sklapanje braka sa 17 godina. Omdusman kaže da je takva dvosmislenost u porodičnom zakonu otvorila put mnogima da se legalno vjenčaju godinu dana ranije.
Aktivisti za ženska prava tvrde da neki tadžikistanski roditelji iskorištavaju rupu u zakonu kako bi natjerali svoje kćerke na brak.
Većina osoba koje se vjenčaju sa 17 godina su žene, jer većina porodica u konzervativnom društvu preferira da im se kćerke rano udaju.
U jednoj anketi javnog mnijenja u Tadžikistanu provedenoj 2021., 53 posto od 1.500 anketiranih glava domaćinstava reklo je da je najbolja dob za udaju žena 19-20 godina i 24 godine za muškarce.
Upitani zašto se muškarci vjenčavaju kasnije od žena, većina ispitanika odgovorila je kako vjeruje da muškarci prije vjenčanja moraju steći univerzitetsko obrazovanje.
Nesretan kraj
Stručnjaci i grupe za prava kažu da žene koje rano stupaju u brak često završe sa mentalnim i fizičkim problemima.
Kažu da 17-godišnje djevojke nisu spremne da započnu bračni život u kojem moraju da brinu o mužu, djeci i obavljaju kućne poslove u kući svekrve kako to nalaže tadžikistanska tradicija. U tadžikistanskim porodicama takođe nije neuobičajeno da tazbina bude duboko upletena u sinovljev brak.
"Žena je jednom tražila savjet od naše organizacije o udaji svoje 17-godišnje kćerke. Objasnila sam joj da je njena kćerka još uvijek dijete i da nije spremna za brak, da to neće uspjeti", rekla je Šohsanam Karaboeva iz skupina za prava žena Gamkori.
Žena je ipak odlučila da se vjenčanje obavi, rekla je Karaboeva. Ali brak je završio razvodom 18 mjeseci kasnije, a mlada žena je sada samohrana majka s 19 godina, rekla je Karaboeva.
"Žena se vratila u našu kancelariju da kaže: 'Bili ste u pravu'", rekla je Karaboeva. "Zetovi mlade nevjeste žalili su se da ona nije 'spremna za bračni život' i da se 'čak ni ne budi rano (kako bi obavljala kućne poslove), na primjer."
Iako se sudska dozvola za vjenčanje sa 17 godina mora temeljiti na zahtjevu potencijalne mlade ili mladoženja, naširoko se vjeruje da se takvi zahtjevi često podnose pod pritiskom njihovih porodica.
Facebook Forum