Dostupni linkovi

Grci nezadovoljni Nimicovim predlogom


Nakon susreta medijatora u makedonsko-grčkom sporu Metjua Nimica i grčkog pregovarača Adamantiosa Vasilakisa u utorak uveče u Njujorku, mediji u Atini javljaju da Grčka nije zadovoljna julskim modificiranim setom ideja posrednika Ujedinjenih nacija.

Primedbe se najviše odnose na način korišćenja eventualnog kompromisnog imena, jer Atina ostaje na poziciji da je za njih prihvatljivo ime severnog suseda sa geografskom odrednicom, koje bi bilo za sveukupnu upotrebu.

To je, kao što objavljuju grčki mediji, Vasilakis preneo Nimicu, posle čega on nije krio da grčki odgovor nije pozitivan, ali je istakao da će nastaviti sa naporima za nalaženje rešenja.

Prema istim izvorima, Grčka nije zadovoljna zato što Nimic navodno predlaže da eventualno kompromisno ime, najverovatnije “Republika Severna Makedonija”, bude samo za bilateralnu upotrebu.

Makedonske vlasti ćute


U saopštenju press službe Ujedinjenih nacija se ne navode detalji o susretu i najavljuje se da će se Nimic u četvrtak u Njujorku susresti sa makedonskim pregovaračem Zoranom Jolevskim, koji mu treba preneti stavove vlade u Skoplju.

Makedonske vlasti su toliko zatvorene za informacije o ovom pitanju, da ne saopštavaju čak ni tačan termin tog susreta, tako da javnost u zemlji samo može nagađati o stavu makedonskog državnog vrha.

Eksperti smatraju da građani imaju prava da znaju šta su odlučili političari o jednom tako bitnom pitanju.

“Njima ne odgovara da to javno kažu zbog njihovih razloga, odnosno rejtinga, partijske popularnosti. Možda će se kasnije vaditi i nekakvim scenarijima da je to bilo nužno zlo, da nisu imali drugog izbora itd”, kaže analitičar Zidas Daskalovski.

Referendum bi bio mač sa dve oštrice


U međuvremenu, predstavnici državnog vrha, a najčešće premijer Nikola Gruevski, redovno najavljuju da će se o svakom rešenju spora o imenu izjasniti i narod na referendumu.

Ovakva namera vlasti može da bude mač sa dve ostrice, kaže profesor Jeton Sasivari:

“Može obema stranama posluziti kao nekakvo opravdanje za odugovlačenje rešavanja ovog spora.”

I građani su veoma podeljeni u vezi svih ovih problema, pa i o pitanju dali treba ići na referendum.

To se može videti i iz ankete koju smo proveli na našoj web stranici na makedonskom jeziku, u kojoj je 40 posto posetilaca “za”, a nesto više od 55 procenata “protiv” na kojem bi građani rekli koji stav Makedonija treba da zauzme u pregovorima sa Grčkom.
XS
SM
MD
LG