Dostupni linkovi

Majke Srebrenice traže od Schmidta da reaguje na neustavnu proslavu u RS


Mirni protesti Majki Srebrenice, Tuzla, 11. januar 2024. godine
Mirni protesti Majki Srebrenice, Tuzla, 11. januar 2024. godine

Majke Srebrenice i Podrinja pozvale su na mirnim protestima u Tuzli u četvratk, 11. januara, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (BiH) Christiana Schmidta da reaguje na neustavnu proslavu 9. januara kao Dana Republike Srpske.

"Prije dva dana imali smo obilježavanje 9. januara, datuma kada su donesene odluke koje su dovele do genocida u Srebrenici. Potrošeno je za te svrhe milion maraka, a učenici u Srebrenici, primjerice, nemaju autobus do škole, obični ljudi nemaju ništa od te parade. Pošto je proslava tog dana neustavna pozivamo visokog predstavnika Christiana Schmidta na reakciju. On je bio u ratu u Sarajevu i dobro zna šta se ovdje događalo", izjavila je za Fenu članica Udruženja "Žene Srebrenice" Nura Begović.

Okupljanje se organizuje svakog 11. u mjesecu u spomen na žrtve genocida u Srebrenici.

Skupština srpskog naroda u BiH je 9. januara 1992. u Sarajevu donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine.

Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koje je Haški tribunal osudio zbog ratnih zločina.

U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.

Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom.

Tokom rata od 1992. do 1995. godine ubijeno je više od 100.000 ljudi, a dvije trećine stanovništva je raseljeno više od dva miliona ljudi, polovica od ukupnog broja prijeratnih stanovnika.

U srebreničkom genocidu, nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela taj gradić na istoku Bosne i Hercegovine u julu 1995. godine, ubijeno je više od 8.000 muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okoline. Za njih oko 1.000 se još uvijek traga.

Za genocid i zločine u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba na više od 700 godina zatvora.

Ustavni sud BiH svojom presudom nije osporio pravo na obilježavanje dana Republike Srpske, ali je utvrdio da praznik ne može biti obilježavan 9. januar.

Venecijanska komisija je ocijenila da je ovaj praznik diskriminatorski, jer nije u skladu s univerzalnim vrijednostima dijaloga, tolerancije i razumijevanja.

XS
SM
MD
LG