Na objektima ambasada Mađarske i Slovačke u Sarajevu, u petak, 14. juna, zabilježen je grafit ispisan crvenom bojom s brojem žrtava genocida u Srebrenici (8.372).
Fotografije s grafitima objavio je Javni servis entiteta Republika Srpska (RTRS). Radiju Slobodna Evropa nije bilo dozvoljeno da fotografira natpise na objektima ambasada, dok su pripadnici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, zaduženi za osiguranje diplomatskih misija, obavljali uviđaj.
"Ne želimo dati komentar. Vidjeli ste slike. Naravno da smo primijetili, ali nemamo komentara", rekli su iz Ambasade Mađarske.
Iz Ambasade Slovačke nisu mogli dati nikakav komentar.
Iz policije Kantona Sarajevo za Radio Slobodna Evropa (RSE) su potvrdili da je uviđaj završen te da je ovaj događaj okvalifikovan kao krivično djelo oštećenja tuđe stvari.
Policija je 14. juna izvršila uviđaj i nedaleko od ambasade Srbije u Sarajevu, gdje je na stambenoj zgradi crvenom bojom ispisana riječ "genocidaši", potvrđeno je za RSE iz policije Kantona Sarajevo.
Predstavnici Mađarske i Srbije bili su protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici 23. maja. Ambasador Slovačke u UN-u je 23. maja bio suzdržan.
Generalna skupština UN-a je usvojila Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Pripadnici Vojske Republike Srpske su u julu 1995. godine na području Srebrenice ubile 8.372 muškaraca bošnjačke nacionalnosti.
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. taj zločin okarakterizirao kao genocid.
Za genocid u Srebrenicu osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima ratni predsjednik RS-a Radovan Karadžić i glavni komandant Vojske RS-a Ratko Mladić.