Pišu: Flora Garamvolgyi i Akos Keller-Alant
Američki državljanin koji je radio kao politički asistent u ambasadi Mađarske u Vašingtonu učestvovao je 2017. na mitingu belih supremacista u Šarlotsvilu u Virdžiniji, na kom je poginula jedna učesnica kontramitinga, pokazala je istraga Mađarskog servisa RSE.
Tokom proteklih sedam godina, Tejlor Reg (Taylor Ragg) je bio uključen u konzervativna i krajnje desna krila američke politike koja su prihvatila populističku autoritarnu vladavinu mađarskog premijera Viktora Orbana kao model za SAD.
Reg (29) je, prema arhiviranim snimcima ekrana veb stranice ambasade i više izvora bliskih ambasadi, bio politički asistent u mađarskoj ambasadi u Vašingtonu makar od februara 2021.
Na video snimku koje je pregledao Mađarski servis RSE vidi se kako Reg nosio baklju tokom noćnog marša belih supremacista u Šarlotsvilu 11. avgusta 2017, u okviru protesta zbog odluke grada da ukloni statuu generala Roberta Lija (Robert E. Lee), vojskovođe Konfederacije tokom Američkog građanskog rata.
Učesnici marša uzvikivali su sumpremacističke slogane, mada se na video snimku koje su pregledali novinari ne vidi Reg, koji je nosio baklju, da skandira s ostalim učesnicima koji su uzvikivali: "Nećete nas zameniti".
Sledećeg dana izbili su sukobi između učesnika protesta pod nazivom "Ujedinite desnicu" i kontrademonstranata, a žena je poginula kada je muškarac automobilom uleteo u učesnike kontramitinga. Vozač je osuđen za zločine iz mržnje i osuđen je na doživotnu kaznu zatvora.
Tri izvora bliska mađarskoj ambasadi u Vašingtonu potvrdila su za Mađarski servis RSE da je Reg muškarac koji se vidi na video snimku marša s bakljama uoči smrtonosnih događaja.
Ni Reg ni ambasada nisu odgovorili na upit Mađarskog servisa RSE o njegovom zaposlenju.
Mesec dana posle smrtonosnog događaja u Šarlotsvilu, Reg je dospeo u vesti u SAD kada ga je žena koja je studirala na njegovom univerzitetu optužila da podstiče uznemiravanje protiv nje postom na Fejsbuku (Facebook) u kojem poziva druge da "prijave ovu ilegalku u mojoj školi koja se hvali da je prekršila zakon".
Ženu Paolu Garsiju (Garcia) roditelji su doveli u SAD kada je bila mala i dobila je mogućnost da ostane u zemlji u okviru programa koji je pokrenut pod bivšim američkim predsednikom Barakom Obamom (Barack) kako bi se imigrantima bez dokumenata omogućio privremeni boravak ako stignu kao deca.
Predsednik Transilvanskog univerziteta u Leksingtonu u Kentakiju kasnije je objavio saopštenje u kojem je za Regov post rekao da je "za osudu". Univerzitet je kasnije objavio da Reg više nije upisan kao student.
Reg je fotografisan prošle godine na Konzervativnoj političkoj akcionoj konferenciji, godišnjoj konferenciji koja privlači konzervativne aktiviste i političare, zajedno sa Markom Ivanjoom (Ivanyo), šefom samoproglašene "nacional-populističke" konzervativne grupe Republikanci za nacionalnu obnovu.
Ivanjo je pohvalio Orbana, koji je podržao Donalda Trampa (Trump), bivšeg predsednika SAD koji je sada kandidat republikanca na predsedničke izborima 5. novembra, kao "čoveka iz naroda i za narod".
Orban je od dolaska na vlast 2010. godine ograničio građanska prava i pooštrio kontrolu nad medijima, dok su ga veze s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i posle invazije Moskve na Ukrajinu dovele u sukob s drugim evropskim liderima.