Razočaranost ili apatija dela opozicionih birača uticali su na rezultat vladajućih Naprednjaka koji su proglasili pobedu u skoro svim gradovima i opštinama u kojima su 2. juna održani lokalni izbori, ocenio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković.
Koalicija oko Srpske napredne stranke (SNS) proglasila je pobedu u dva najveća grada u Srbiji – Beogradu i Novom Sadu.
Prema procenama, lista "Aleksandar Vučić - Beograd sutra" najverovatnije će imati 64 od 110 odbornika u Skupštini grada Beograda, što je dovoljno da sami formiraju vlast.
To je za deset mandata bolji rezultat u Beogradu u odnosu na decembarske izbore, koji su sada ponovljeni, jer niko nije imao dovoljno mandata da formira vlast.
Drugoplasirani je opozicioni pokret "Kreni-promeni", koji je prvi put izašao na izbore i, prema procenama, imaće 21 mandat u gradskom parlamentu.
Na trećem mestu je opoziciona lista "Biramo", koju čine partije doskorašnje koalicije "Srbija protiv nasilja".
Deo stranaka te koalicije je bojkotovao izbore, sa stavom da uslovi nisu unapređeni u odnosu na decembar, kada su vlast optužili za izbornu krađu.
Izlaznost je 2. juna bila oko 10 odsto manja nego na parlamentarnim izborima u decembru.
RSE: Vučić je proglasio "neverovatno ubedljivu" pobedu u Beogradu i Novom Sadu. Šta je doprinelo boljem rezultatu u glavom gradu nego na decembarskim izborima?
Stojiljković: Disciplinovanim biračkim telom, a smanjenom izlaznošću i apstinencijom druge opozicione strane možete bitno da popravite rezultat i da osvojite vlast u Beogradu i da je zadržite u Novom Sadu i u drugim gradovima.
Osnovni razlog je razočaranost ili apatija jednog dela opozicionih birača koji su tako reagovali na podele unutar opozicije, pre svega u nekadašnjoj (koaliciji) "Srbiji protiv nasilja". I uz sve ostale prednosti, strukturalne, uslovne, sa stanovišta karakteristika izbornog sistema, dostupnosti resursa, uključujući novac, to obezbeđuje vladajućoj koaliciji da postigne takav rezultat.
Oni (vladajuća koalicija) su udružili sve i svakog od izbora do izbora, proširili su svoju koaliciju, uključujući nakon svakih izbora i nekoga ko je poput Zavetnika bio formano gledano na opozicionoj strani. Mislim da je to osnovni razlog kojim bi se mogao tumačiti ovaj izborni rezultat.
RSE: Rekli ste da je bojkot jedan od razloga za malu izlaznost u Beogradu. Da li mislite da je u pitanju podrška bojkotu ili razočaranost građana?
Stojiljković: Da neko glasa za vas, morate da budete ubedljiva alternativa, jasna alternativa, da kreirate neku pobedničku atmosferu.
U Nišu, ali i u Novom Sadu, relativno je održiv rezultat, bolji nego u Beogradu, a to su obezbedile grupe građana i istaknuti pojedinci. Ozbiljno preispitivanje onoga što je stranački opozicioni prostor je nešto što nas očekuje u narednim danima i mesecima. Sad će se oni (opozicija) nadmudrivati ko je kriv za ovo stanje, oni koji nisu izašli ili oni koji su izašli, ali kad pogledate i tamo gde su izašli, nisu naročito dobro prošli.
Razočarenje građana što nema velike motivacije, energije i zajedništva samo je delimično kompenzirano i to rezultatima grupa građana ili novih aktera poput Save Manojlovića. Opozicija mora ozbiljno da stavi prst na čelo i da doživi duboke reforme.
RSE: I vlast i opozicija u Nišu tvrde da će imati većinu za formiranje vlasti u ovom trećem po veličini gradu u Srbiji.
Stojiljković: To je krajnje neizvesno. Po broju mandata to je tu negde. Tu će biti mogućih opstrukcija i pokušaja da se razjedini dosta šaren i brojan opozicioni blok.
Ukoliko ostanu jedinstveni, možda možemo i očekivati tanku opozicionu većinu u Nišu.
Mi smo je očekivali pre svega u Beogradu, ali očito da su opoziciono nastrojeni građani kaznili opoziciju što dva puta za redom matematičku većinu ne uspeva da pretvori u vladajuću formu.
RSE: Opozicija je ukazivala na neregularnosti, koje je vlast odbacila. Da li su dešavanja tokom izbornog dana uticala na rezultate?
Stojiljković: Ne u meri koja bi mogla da objasni ovakve izborne rezultate, pogotovo klasičnih opozicionih stranaka. Malo je bilo prijava vezanih za "bugarski voz", za kupovinu glasova, za uslovljavanje glasanja.
Ovde je više bilo reagovanje na kol centre i na tu vrstu privilegije koju vladajuća stranka ima. To je izvan zakona, samo pod uslovom da vi niste regulisali i platili te prostore i ako ste, umesto nekakvim stranačkim datotekama, operisali biračkim spiskovima, što bi onda bilo krivično delo.
Facebook Forum