Lideri Evropske unije nisu uspeli da se u petak dogovore oko politike prema migracijama, dok je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (von der Leyen) rekla da EU neće finansirati podizanje „bodljikavih žica i zidova“.
Iako je je broj migranata mali u odnosnu na 450 miliona stanovnika evropskog bloka, ovo pitanje omogućava jačanje podrške nacionalističkim i populističkim grupacijama širom starog kontinenta, što otežava postizanje kompromisa između 27 članica, podseća Rojters.
„Poslednji meseci su pokazali da pritisak migracije ne jenjava. On zapravo ponovo raste,“ rekao je novi austrijski kancelar Aleksandar Šalenberg.
Pooštravanje kontrole spoljnih granica bloka je od suštinskog značaja, rekao je on, podržavajući poziv Litvanije da EU finansira infrastrukturu za čvrstu granicu poput dronova i ograde.
Međutim, Ursula fon der Lajen se usprotivila ovom zahtevu podsećaju na dugogodišnji stav u Evropskoj komisiji i Evropskom parlamentu da neće biti finansiranja bodljikave žice i zidova.
Lideri EU zadužili su Evropsku komisiju da predloži rešenja, ne navodeći cifre niti precizirajući u ovoj fazi na šta bi novac trebalo da ide.
Oko 5.100 migranata je stiglo ove godine preko Mediterana, pokazuju podaci UN, a nekoliko hiljada je prešlo u tri države članice EU preko susedne Belorusije.
Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu Fronteks (Frontex) saopštila je ovog meseca da je skoro 134.000 migranata pokušalo da pređe u evropski blok, što je za skoro 50 odsto više nego u prvih devet meseci 2019. pre pandemije korona virusa.
Luksemburg, Nemačka, Francuska, Holandija i Belgija primile su većinu izbeglica i migranata koji su stigli na stari kontinent u vreme velikog talasa preko Sredozemnog mora 2015-16. godine.
Belgijski premijer Aleksandar De Kru rekao je da to nije u redu, pozivajući na zaštitu spoljnih granica od iregularnih migracija i pomoć izbeglicama koje traže azil.
“Svih 27 to možemo zajedno“, dodao je on.
Njegovi komentari sežu do srži unutrašnjih sukoba u EU, gde Poljska i Mađarska odbijaju da ugoste bilo kog migranta sa Bliskog istoka i severne Afrike.
Litvanski predsednik Gitanas Nauseda rekao je da je potrebna fizička barijera da bi se EU kratkoročno odbranila od mogućeg daljeg migratornog pritiska iz Belorusije, koji njene vlasti koriste kao oružje.
"Niko ne zna šta će biti sutra. Možda će tri, četiri, pet hiljada migranata istovremeno biti na granici ili pokušati da je pređu na različitim mestima... Moramo da budemo odlučni," rekao je on.
Prošle nedelje je donji dom poljskog parlamenta glasao za vladin plan da se potroši oko 400 miliona dolara za podizanje zida na granici Poljske sa Belorusijom u pokušaju da se obuzda priliv migranata.
Varšava je već rasporedila skoro 6.000 vojnika da čuvaju granicu sa Belorusijom.
Varšava je počela da gradi ogradu od bodljikave žice duž granice sa Belorusijom kako bi sprečila ilegalne prelaske granice.
Poljska, zajedno sa Letonijom i Litvanijom, prijavila je drastičan porast migranata iz zemalja poput Avganistana i Iraka koji ilegalno prelaze svoje granice iz Belorusije.
EU ističe da Belorusija podstiče migracije kao oblik hibridnog ratovanja osmišljen da izvrši pritisak na evropski blok zbog sankcija koje je uvela Minsku.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je to negirao okrivljujući EU za humanitarnu krizu na granicama njenih članica.
„Nastavićemo sa pritiskom na Lukašenkov režim“, rekla je fon der Lajen na konferenciji za novinare, ističući da je blok spreman da razmotri dalje sankcije.
Premijer Luksemburga je kazao da bi EU trebalo da razgovara i sa Minskom i sa Moskvom kako bi se pronašlo rešenje, a ne da uvodi dodatne sankcije. Takođe je pozvao na zaštitu ljudskih prava.
„Ti ljudi nisu tretirani adekvatno ni u evropskim zemljama“, rekao je Gzavije Betel (Xavier Bettel).
"Uređena migracija mora ostati moguća. Moramo pronaći pravu ravnotežu," dodao je.
EU je pooštrila pravila o azilu i svojim spoljnim granicama otkako je pre šest godina više od milion izbeglica i migranata stiglo u Evropu preko Sredozemnog mora, sklopivši sporazume sa zemljama poput Turske i Libije da ostanu u njima i drugde duž globalnih ruta.