Dostupni linkovi

Iz UN upozorili da pretvaranje običnih uređaja u bombe krši međunarodno pravo


Oštećeni automobili na mestu izraelskog napada 20. septembra u južnom predgrađu Bejruta, subota, 21. septembra 2024.
Oštećeni automobili na mestu izraelskog napada 20. septembra u južnom predgrađu Bejruta, subota, 21. septembra 2024.

Pretvaranje običnih, ličnih telekomunikacionih uređaja u bombe i ciljanje na hiljade Libanaca koji koriste pejdžere, voki-tokije i drugu elektronsku opremu predstavlja kršenje međunarodnih propisa o ljudskim pravima, rekao je visoki komesar UN za ljudska prava Folker Tirk.

Tirk je na hitnom sastanku Saveta bezbednosti UN 20. septembra rekao da mora da se sprovede nezavisna i transparentna istraga o napadima u Libanu u utorak i sredu gde su te naprave eksplodirale, ubivši 37 ljudi i ranivši više od 3.400, za šta je osumnjičen Izrael.

Turk je rekao da su eksplozije ne samo prekršile međunarodno pravo o ljudskim pravima, već i ključne principe međunarodnog humanitarnog prava u ratu koji nalažu razlikovanje civila i boraca, proporcionalnost i mere predostrožnosti.

Međunarodno pravo takođe zabranjuje upotrebu mina koje izgledaju bezopasno, rekao je i dodao da je "ratni zločin činjenje nasilja radi terora među civilima".

Liban je okrivio Izrael za napade koji su izgleda bili usmereni na borce libanskog Hezbolaha s kojim Izrael ratuje, ali su mnoge žrtve civilne, uključujući decu.

Pre sastanka Saveta bezbednosti, novinari su ambasadora Izraela pri UN Denija Danona ;pitali o spekulacijama da Izrael stoji iza eksplozija.

"Ne komentarišemo konkretne napade, ali mogu vam reći da ćemo učiniti sve što možemo da ciljamo te teroriste kako bismo smanjili civilne žrtve", odgovorio je on.

Libanski ministar spoljnih poslova Abdalah Buhabib je optužio Izrael da miniranjem i detoniranjem ličnih telekomunikacionih uređaja teroriše celokupno stanovništvo Libana - na ulicama, na pijacama, u prodavnicama i u njihovim domovima gde su ti podmetnuti uređaji eksplodirali.

Buhabib je insistirao na tome da je Izrael ne samo napao, već je rekao Savetu bezbednosti da postoje "zvanične izjave" i tvit savetnika premijera Benjamina Netanjahua "koji je nedavno obrisan, a pokazuje odgovornost Izraela i hvali rezultate tog napada".

Najverovatnije je mislio na obrisani tvit Netanjahuovog savetnika Topaza Lukea koji je navodno retvitovao post koji ukazuje da je Izrael izveo te napade u Libanu i susednoj Siriji.

Izraelski ambasador Danon je kritikovao libanskog ministra što nikada nije pomenuo Hezbolah i rekao da je narod Libana "zarobljen u stisku ove terorističke organizacije".

Pomoćnica generalnog sekretara UN za politička pitanja Rozmeri Dikarlo je upozorila Savet bezbednosti da eksplozije, kao i više od 11 meseci krvoprolića u Gazi, uz skoro svakodnevnu razmene vatre preko granice Izraela i Libana, predstavljaju ozbiljan rizik za bezbednost i stabilnost regiona Bliskog istoka.

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG